PARTNER PORTALU

Ceny warszawskich mieszkań poszybowały w górę

Obecna cena metra kwadratowego warszawskich nieruchomości jest najwyższa od kilku miesięcy. Kupujący najchętniej wybierają dwupokojowe i trzypokojowe mieszkania o niewielkim metrażu.

Autor: HouseMarket.pl 28 czerwca 2016 14:56

Osoby, które przy okazji zakupu mieszkania planują zaciągnąć kredyt hipoteczny i chcą skorzystać z dopłat w marach MdM powinny się pośpieszyć. Pula przyszłorocznych środków, o które można obecnie wnioskować wyczerpie się najpewniej już w lipcu.

Targówek zyskuje na popularności

W stolicy ceny mieszkań charakteryzują się dużą stabilnością. W porównaniu do poprzednio analizowanego okresu różnica wyniosła tylko 0,4 proc. Choć taka podwyżka wydaje się niewielka, to należy podkreślić, że kwota, jaką płacimy obecnie za mieszkania w Warszawie jest najwyższa od kilku miesięcy. Ostatnio zbliżone ceny (poziom 7 400 zł za mkw.) obserwowaliśmy jesienią zeszłego roku.

– Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwu– i trzypokojowe. Średni metraż nabywanych nieruchomości wynosi 58 metrów kwadratowych, co sugeruje, że mimo iż poszukujemy dość dużych mieszkań, to najwięcej zawartych transakcji dotyczy tych o nieco mniejszym metrażu – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

– Popularnością w ostatnich miesiącach cieszą się lokale na Bemowie, Mokotowie, Ursynowie i Woli. W ostatnim czasie również Targówek często odwiedzany jest przez osoby poszukujące mieszkań, do czego zachęcają niskie ceny mieszkań w budynkach z wielkiej płyty.

Warto przyśpieszyć decyzję o kredycie

Osoby, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie w Warszawie ze wsparciem programu Mieszkanie dla Młodych powinny się pospieszyć. Choć nie ma już pieniędzy na tegoroczne dopłaty, to wciąż dostępne są środki na przyszły rok. Jednak i one szybko się wyczerpują i wiele wskazuje na to, że limit zostanie osiągnięty w już lipcu. Na szczęście od stycznia odblokowane zostaną kolejne 373 mln zł, więc ci, którzy teraz nie zdążą uzyskać dopłaty, będą mogli starać się o dopłatę na początku przyszłego roku.

Przypomnijmy, że wnioskując o dofinansowanie na przyszły rok, pieniądze z kredytu dostaniemy od razu. Jedynie dopłata nie może być wypłacona wcześniej niż 1 stycznia 2017 r. Kupując mieszkanie od dewelopera można się więc z nim umówić, że większość pieniędzy dostanie od razu, ale resztę, odpowiadającą kwocie otrzymanej w ramach MdM, na początku przyszłego roku. Deweloperzy zwykle przystają na takie warunki, gdyż zależy im na sprzedaży mieszkań. Trudniejsze będzie przeprowadzenie takiej transakcji w przypadku rynku wtórnego.

Kolejna istotna kwestia to utrzymujące się problemy z uzyskaniem kredytu na budowę domu na działce rolnej.

– W wyniku zmiany przepisów banki nie mogą na takich działkach ustanowić odpowiedniego zabezpieczenia, więc wstrzymują decyzje dotyczące takich wniosków kredytowych – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Na szczęście pojawiły się już zapowiedzi zmian tych regulacji. Dlatego też osoby planujące budowę domu na działce rolnej, powinny zaczekać na poprawkę przepisów. Drugim wyjściem z sytuacji jest przedstawienie bankowi innego zabezpieczenia kredytu np. mieszkania, o ile oczywiście ktoś takie posiada.

Na koniec przypomnijmy, że kredyty hipoteczne są udzielane obecnie na nie więcej niż 90 proc. wartości nieruchomości. Trzeba więc posiadać przynajmniej 10 proc. wkładu własnego. W przypadku takiego kredytu miesięczna rata na mieszkanie o powierzchni 60 mkw. kupowane po przeciętnej cenie w Warszawie wyniesie 2 105 zł. Trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie 5 000 zł netto może liczyć na wsparcie w wysokości od 280 000 zł do 424 000 zł, w zależności od banku, na który się zdecyduje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych