PARTNER PORTALU

Ciepło z Odlewni Volkswagen Poznań ogrzewa 30 budynków

Około dwóch tys. mieszkań ogrzeje ciepło pochodzące z Odlewni Volkswagen Poznań. Według koncernu to unikatowy w Europie przykład odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego.

Autor: PAP 26 stycznia 2017 15:07

Realizowane przez VW Poznań i firmę Veolia Energia Poznań przedsięwzięcie pozwoli m.in. zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 1 tys. ton rocznie. Rozwiązanie polega na przeprowadzeniu ciepła emitowanego przez sprężarki w Odlewni VWP poprzez węzeł cieplny Veolii bezpośrednio do miejskiego systemu ciepłowniczego. Jak podano w czwartek na uroczystości oficjalnego uruchomienia przedsięwzięcia, przekazywane ciepło pozwala ogrzać ok. 2 tys. mieszkań.

- Dzięki temu projektowi, ciepło technologiczne powstające w wyniku procesów odlewniczych może być dalej wykorzystane przez naszych sąsiadów. Otwarty dziś moduł rekuperacji ciepła jest jednym z wielu działań Volkswagen Poznań na rzecz ochrony środowiska i najbliższego sąsiedztwa naszych czterech zakładów produkcyjnych - poinformował w czwartek prezes zarządu Volkswagen Poznań Jens Ocksen.

Jak podkreślono w trakcie prezentacji innowacyjnego, realizowanego w Poznaniu rozwiązania, wytwarzanie sprężonego powietrza jest bardzo energochłonnym procesem – 80 proc. energii elektrycznej pobieranej przez sprężarki jest zamieniane na energię cieplną i przekazywane w postaci podgrzanej wody do ochłodzenia. Wdrożona w Poznaniu technologia firmy Atlas Copco zakłada odzysk energii z podgrzanej wody. W ramach projektu powstały m.in. dwa węzły ciepłownicze oraz blisko 2 km rurociągów.

- Odzysk ciepła nie jest niczym nowym, zazwyczaj ciepło jest wykorzystywane przez tego typu zakłady, jak VWP na potrzeby własne. Ponieważ tego ciepła było więcej niż zakład potrzebował, wpadliśmy wspólnie na pomysł, że można je wykorzystywać na potrzeby ogrzewania miejskiego. Według naszych informacji, to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce - powiedział dyrektor ds. komunikacji Veolia Energia Poznań Bartłomiej Pawluk.

Jak dodał, zastosowane w Poznaniu rozwiązanie jest też unikatowe w Europie. - Wiemy, że istnieją procesy odzysku ciepła z dużych serwerowni - np. w Finlandii czy Francji. Nie znaleźliśmy natomiast informacji o wykorzystywaniu na potrzeby ogrzewania miejskiego ciepła pozyskiwanego z zakładu przemysłowego - powiedział.

Zdaniem Pawluka, zastosowane w Odlewni VWP rozwiązanie może zainteresować i skłonić do naśladowania także inne zakłady przemysłowe. Podał, że dostawę ciepła do 30 budynków na Wildzie i Dębcu w Poznaniu, w tym dla szpitala HCP, zainicjowano pod koniec ubiegłego roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych