PARTNER PORTALU

Co drugi Polak uskarża się na mały metraż mieszkania

Jak wynika z danych Eurostatu powierzchnia przypadająca w Polsce na jedną osobę to około 25 mkw. Gorzej mają tylko Rumuni i Węgrzy.

Autor: housemarket.pl 17 marca 2015 13:57

W największych mieszkaniach w Europie żyją Duńczycy i Austriacy. W obu państwach na mieszkańca przypadają około 52 mkw. Na tym tle nieco lepiej wypada Warszawa. Średnia 28,4 mkw. uplasowała ją na 12 miejscu wśród europejskich stolic.

Zgodnie ze standardami Komisji Europejskiej za nieruchomość przeludnioną uznaje się taką, w której nie ma jednego pokoju dla wszystkich mieszkańców, dodatkowego pokoju dla pary i pomieszczenia dla każdego pełnoletniego singla. Dzieci mogą mieszkać w jednym pokoju do 17. roku życia, pod warunkiem, że są tej samej płci.

O luksusie mogą mówić Beldzy i Holendrzy. Tam na małe mieszkania uskarża się  odpowiednio 1,6 proc. i 2,5 proc. populacji. Średnia europejska to 18 proc. Zbyt małe mieszkania dotyczą niemal co drugiego Polaka (46,3 proc.). Gorzej mają tylko Węgrzy (47,2 proc.) i Rumuni (51,6 proc.).

Taki problem dotyczy coraz mniej osób. Jeszcze w 2010 roku w ciasnych nieruchomościach mieszkało 49 proc. Polaków. To około 3 pkt procentowe więcej niż obecnie. Polacy najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe (51,7 proc.) i trzypokojowe (25,6 proc.). Kawalerki przechodzą do przeszłości - decyduje się na nie jedynie 16 proc.  kupujących.

Większość klientów firm deweloperskich to małżeństwa, które planują założenie rodziny lub już mają dzieci - wynika z badań TNS Polska. Łączy ich młody wiek. 80 proc.  przebadanych Polaków nie miało więcej niż 39 lat, a aż 37 proc. miało mniej niż 29. Najczęściej szukają mieszkań w korzystnej cenie, a także z dobrą i bezpieczną lokalizacją.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych