PARTNER PORTALU

Co kryje się za rekordowymi wynikami sprzedaży mieszkań?

Dane i komentarze dotyczące rynku nieruchomości mieszkaniowych jednoznacznie wskazują, iż hossa trwa w najlepsze. Mieszkaniówka rozpędza się we wszystkich segmentach – rynek wchłania zarówno mieszkania nowe i stare, małe i duże. Jakie lokale cieszą się największym wzięciem i czy rosnące zainteresowanie w równym stopniu dotyczy wszystkich typów mieszkań? – wyjaśnia prezes firmy PVI, Jakub Nieckarz.

Autor: housemarket.pl 16 października 2017 15:58

Wśród informacji napływających z rynku mieszkaniowego trudno znaleźć symptomy choćby spowolnienia koniunktury. Przeciwnie, pozytywnych sygnałów jest coraz więcej. Wśród twardych danych oddających znakomitą kondycję rynku mieszkaniowego najdobitniej prezentują się statystyki Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Dane za osiem miesięcy br. wskazują na wzrosty we wszystkich kategoriach w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła rok do roku o niemal 10%, a mieszkań, których budowę rozpoczęto zwiększyła się r/r o ponad 22%. Dodatkowo wydano o niemal 25% więcej pozwoleń na budowę. Jeszcze bardziej imponująco - szczególnie w kontekście ostatniego niezwykle udanego roku - prezentują się statystyki dotyczące aktywności deweloperów, którzy chcą wykorzystać sprzyjającą sytuację na rynku. Oddali oni do użytkowania o 13% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rozpoczynają równocześnie coraz więcej budów – wzrost w tej kategorii sięgnął 28% r/r. Co ważne, nie zamierzają na tym poprzestać i już przygotowują kolejne inwestycje. Liczba pozwoleń na budowę uzyskanych na przestrzeni br. jest wyższa aż o 30% niż rok wcześniej.

Dominują zakupy gotówkowe, rosną potrzeby kredytowe

Podaż stara się nadążać za niesłabnącym popytem. Według danych Narodowego Banku Polskiego na rynku pierwotnym w 6 największych miastach w II kwartale 2017 r. przekroczono poziom sprzedaży mieszkań ze szczytu poprzedniego cyklu. Na rynku aktywne są zarówno osoby nabywające mieszkania w celu zaspokojenia własnych potrzeb, jak i w celach inwestycyjnych. W dużym stopniu zakupy te finansowane są gotówką - NBP szacuje, że w II kwartale br. udział zakupów gotówkowych mieszkań na rynku pierwotnym 7 największych miast sięgał 63%. Równocześnie rośnie skala finansowania zakupów mieszkań na kredyt. Wyniki za II kw. br., czyli wzrost wartości zawartych umów o ponad 6% w porównaniu do I kwartału, skłoniły Związek Banków Polskich do podniesienia dotychczasowej prognozy wyników akcji kredytowej w całym 2017 r. Obecnie oczekiwany jest rekordowy wynik na poziomie wyższym niż w 2012 r. Szacunki ZBP mówią o liczbie około 200 tys. kredytów o łącznej wartości przekraczającej 40 mld zł.

Jakie mieszkania najszybciej znajdują nabywców?

Brakuje szczegółowych statystyk dotyczących charakteru mieszkań kupowanych za gotówkę, brak też liczb pokazujących jakie są kupowane na kredyt. Patrząc jednak na rynek można przyjąć w uproszczeniu, że udział zakupów opierających się o kredyt rośnie wraz z odległością od centrum i wzrostem metrażu.

Różnorodność dostępnych ofert sprawia, iż poszukujący obecnie wymarzonego lokum mogą bez problemu znaleźć propozycje odpowiadające ich oczekiwaniom, preferencjom i możliwościom finansowym. Rynek zapewnia duży wybór w zasadzie wszystkim kategoriom klientów niezależnie od wieku nabywcy, wielkości gospodarstwa domowego, czy zasobności portfela.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych