PARTNER PORTALU

Co trzecie mieszkanie w Łodzi kwalifikuje się do dopłat MdM

Łódź wyróżnia się na tle innych miast w Polsce pod względem dostępności mieszkań kwalifikujących się do dopłat w ramach MdM. Obecnie kupującym sprzyja zarówno stabilizacja cen, jak i niski koszt kredytów, choć ich dostępność niestety się pogarsza.

Autor: Housemarket.pl 28 października 2015 10:03

Od kilkunastu tygodni w ramach programu MdM można kupować również mieszkania na rynku wtórnym. Takie rozszerzenie zasięgu miało znacząco zwiększyć zainteresowanie dopłatami. Niestety poziom cen kwalifikujący mieszkanie do programu w przypadku rynku wtórnego jest jeszcze niższy niż dla rynku pierwotnego. – W Łodzi aktualnie wynosi 3 694 złotych za metr, co sprawia że około 37 proc. mieszkań kwalifikuje się do programu – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Jest to duży wybór, w przypadku dużych miast więcej ofert można znaleźć jedynie w Katowicach (55 proc. ofert spełnia kryteria programu MDM), Olsztynie 51 proc., Bydgoszczy i Kielcach.

Stabilizacja cenowa w Łodzi

W ostatnich tygodniach klienci nabywający nieruchomości na rynku wtórnym są zainteresowani przede wszystkim lokalami w przedwojennych kamienicach oraz mieszkaniami w blokowiskach z wielkiej płyty. Wprawdzie średnia cena zakupu przekracza 160 tys. zł., ale klienci szukają zwykle tańszych mieszkań – często transakcje nie przekraczają sumy 130-140 tys. zł. – W Łodzi kupujemy mieszkania w średniej cenie 3 600 zł za metr kwadratowy – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W stosunku do wartości osiąganych w ciągu ostatnich miesięcy obserwujemy zatem niewielką podwyżkę. Jednocześnie jednak poziom cen jest w zasadzie niemal taki sam, jak rok temu, więc w przypadku tego miasta można mówić o stabilizacji cenowej.

Coraz mniej czasu na kredyt z niskim wkładem

Dla osób, które planują kupić mieszkanie w Łodzi z pomocą kredytu mamy zarówno dobre jak i złe informacje. Po pierwsze, w ostatnim czasie aż sześć banków zdecydowało się obniżyć marże, dzięki czemu mogą oni uzyskać tańszy kredyt. Dzięki rekordowo niskim stopom procentowym rata kredytu z najniższym wkładem własnym, zaciągniętego na 25 lat, na zakup mieszkania w Łodzi po przeciętnej cenie wyniesie ok. 993 zł. Niestety jednocześnie cztery banki istotnie zaostrzyły sposób obliczania zdolności kredytowej. Nie można wykluczyć, że w najbliższym czasie takie negatywne zmiany pojawią się w kolejnych instytucjach i że kredyty staną się znacznie trudniej dostępne.

Należy też przypomnieć, że już za dwa miesiące (od stycznia) podwyższony zostanie wymagany wkład własny z 10 proc. do 15 proc. Oznacza to, że aby kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. za przeciętną cenę w Łodzi, będziemy musieli posiadać oszczędności wynoszące 33 436 zł. Obecnie wystarcza kwota 21 624 zł. – Trzeba jednak dodać, że przepisy nadal będą pozwalały udzielać kredytów z wkładem wynoszącym 10 proc., ale pod warunkiem, że klient zapłaci za dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Niestety nie wszystkie banki zamierzają wprowadzić taką ofertę. Dlatego osoby planujące w najbliższym czasie zakup mieszkania, a posiadające niewielkie oszczędności, powinny starać się sfinalizować transakcję możliwie jak najszybciej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych