PARTNER PORTALU

Co warto sprawdzić kupując mieszkanie od dewelopera

Przed zakupem mieszkania warto poświęcić nieco czasu na zabranie informacji o deweloperze czy okolicy, w której powstaje budynek. Natomiast zanim podpiszemy umowę najlepiej zabrać ją do domu i dokładnie przeanalizować.

Autor: Expander/housemarket.pl 05 maja 2015 18:47

Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania, które jest jeszcze w budowie, oprócz standardowych parametrów kredytu, zwróćmy również uwagę na koszt ubezpieczenia pomostowego - radzą eksperci Expandera. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Opinia o deweloperze

Jeśli planujemy zakup nowego mieszkania, podstawową rzeczą, którą warto zweryfikować, jest opinia o deweloperze odpowiedzialnym za jego budowę. W ten sposób możemy uniknąć firm mających kłopoty finansowe.

- Istotne jest również to, aby sprawdzić, w jaki sposób deweloper wywiązuje się ze swojego zadania. Czasami na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku, lecz po kilku miesiącach czy latach ujawniają się problemy - radzi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. - Warto więc zapoznać się z doświadczeniami osób, które wcześniej skorzystały z oferty danej firmy. Najłatwiej poszukać opinii w Internecie, ale można również wybrać się w okolice zrealizowanej inwestycji, obejrzeć budynek i porozmawiać z mieszkańcami. Gdy wydajemy kilkaset tysięcy złotych na własne „cztery kąty”, które posłużą nam zapewne latami, nie należy się zbytnio spieszyć.

Lokalizacja

Kolejną obowiązkową do sprawdzenia kwestią jest okolica wybranego wstępnie mieszkania. Wadą nowych osiedli jest nierzadko brak w najbliższej okolicy sklepów, punktów usługowych, szkół, parków, przystanków komunikacji miejskiej, itp. Oczywiście część z nich może powstać niedługo po oddaniu budynków mieszkaniowych do użytkowania. Jednocześnie jednak mogą pojawić się również niepożądane przez nas obiekty. Warto więc sprawdzać plan zagospodarowania przestrzennego okolicznych działek. Zgodnie z przepisami deweloper ma obowiązek przekazać nam prospekt informacyjny zawierający takie informacje. Dzięki temu dowiemy się np. czy sąsiedztwie nie pojawią się kolejne budynki, które zasłonią nam widok z okien. Jeszcze bardziej uciążliwe może być wybudowanie w pobliżu np. drogi szybkiego ruchu. Podejmując decyzję o zakupie mieszkania zwracajmy więc uwagę również na jego otoczenie i planowane zmiany.

Możliwość uzyskania dopłaty

Dla młodych osób kupujących lokal od dewelopera istotne jest zwykle również to, czy mogą otrzymać dopłatę ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Może ona wynieść nawet 44 920 zł (w Warszawie). Otrzymają ja osoby w wieku do 35 lat kupujące pierwsze w życiu mieszkanie. Jednym z najważniejszych warunków jest jednak to, że cena nieruchomości nie może przekroczyć limitu obowiązującego w danym rejonie Polski. Warto więc sprawdzić czy w przypadku zakupu wybranego lokalu mamy szansę na uzyskanie dodatkowego wsparcia. Szczegółowe warunki programu MdM można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Umowa

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest umowa z deweloperem. Zanim ją podpiszemy najlepiej zabrać ją do domu i dokładnie przeanalizować. Szczególną uwagę należy zwrócić na kary umowne, zapisy mówiące o opóźnieniu oddania mieszkania do użytkowania oraz o rozliczeniu się w sytuacji jeśli faktyczny metraż będzie odbiegał od wartości podanej w umowie. Poza tym warto domagać się wpisania do umowy czy jej załącznika dodatkowych prac jakie deweloper zobowiązuje się wykonać, np. przygotowanie placu zabaw dla dzieci obok budynku. W przeciwnym razie będziemy mieli ograniczone możliwości, aby wymóc na nim wykonanie prac jeśli nie będzie wywiązywał się ze swoich obietnic.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych