PARTNER PORTALU

Coraz więcej chętnych na mieszkania pod Warszawą

Na rynku mieszkań w województwie mazowieckim rośnie udział inwestycji poza Warszawą. Mieszkanie w budownictwie premium w dobrze skomunikowanej z centrum Warszawy miejscowości można kupić nawet w cenie stołecznej kawalerki.

Autor: housemarket.pl 09 października 2017 10:22

Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował dane z rynku budownictwa mieszkaniowego za I półrocze 2017 roku. W stolicy oddano do użytkowania 7 694 mieszkania, tj. o 20,7 % mniej niż przed rokiem. W całym województwie w tym samym czasie oddano do użytkowania 15 946 mieszkań (spadek o 5,2 %).

– Pracujący w Warszawie coraz częściej wybierają mieszkania oddalone o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od centrum. Jeśli mogą tam dotrzeć w takim samym czasie co do niektórych dzielnic Warszawy, to długo się nie zastanawiają. Przekonuje ich też spokojna okolica. Jednak wciąż najważniejsze aspekty przy wyborze własnego mieszkania to cena i metraż. Za tę samą cenę, co małe mieszkanko w Warszawie, mogą mieć przestronne lokum, nawet w segmencie premium – przyznaje Dariusz Piórczyński, który od ponad 20 lat prowadzi firmę budowlaną. Obecnie jego firma zainwestowała w budowę prestiżowego bloku mieszkalnego Nowy Świat 11 na terenie dawnej fabryki lnu w Żyrardowie

Statystyki potwierdzają słowa Piórczyńskiego. Raport Urzędu Statystycznego w Warszawie mówi, że przeciętna powierzchnia mieszkania wybudowanego w I kwartale 2017 r. w m.st. Warszawie była mniejsza niż w województwie. Z kolei raport Metrohouse wylicza, że 34 % wszystkich kupujących mieszkania u tego pośrednika to osoby, które dotychczas wynajmowały mieszkanie lub mieszkały z rodzicami w domach wielopokoleniowych, a teraz „idą na swoje”.

Dodatkowo 11 % transakcji w Metrohouse dotyczyło klientów, którzy deklarują, że powodem zakupu jest potrzeba znalezienia większego mieszkania, by poprawić dotychczasowy standard życia. Złudzeń nie pozostawia też raport NBP za drugi kwartał 2017 roku. W Warszawie cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym wyniosła 7 740 zł, a cena transakcyjna 7 683 zł. Na rynku w podwarszawskich miejscowościach cena za metr kwadratowy zaczyna się od ok. 4 300 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych