PARTNER PORTALU

Coraz więcej śmielszych projektów

Śląski rynek mieszkaniowy był dotychczas omijany przez ogólnopolskich deweloperów. Obecnie ta tendencja zmienia się. Katowice postrzegane jako centrum Aglomeracji Śląskiej stają się coraz bardziej atrakcyjne w oczach inwestorów - w wywiadzie dla HouseMarket.pl mówi Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate.

Autor: HouseMarket.pl 12 lutego 2016 08:53

Wielopłaszczyznowa transformacja miasta wpływa na polepszenie warunków życia, a sektor nieruchomości komercyjnych – jako twórca miejsc pracy – powoduje wzrost zapotrzebowania na lokale mieszkalne. - W dalszym ciągu najważniejszą część rynku stanowią mieszkania budżetowe, zakładające odpowiednią relację ceny do standardu. W perspektywie poziomu cen, nie przewidujemy znaczących odchyleń, choć sytuacja na rynku kredytów hipotecznych oraz zwiększająca się konkurencja na płaszczyźnie inwestycji mieszkaniowych, może wymuszać zmiany polityki cenowej deweloperów - mówi Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate. - Jeśli chodzi o nowe projekty, to zauważamy wzrost zainteresowania Śląskiem jako dobrą lokalizacją dla realizowania coraz to śmielszych projektów, co może powodować zwiększenie podaży mieszkań w kolejnych etapach obecnych inwestycji, jak i w nowych projektach.

Zdaniem prezesa TDJ Estate, mimo postępującego stopnia nasycenia rynku, w dalszym ciągu istnieje przestrzeń do realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. - W procesie ich planowania należy jednak zwrócić szczególną uwagę na lokalizację, odpowiedni standard wykonania oraz adekwatną politykę cenową. Jeśli chodzi o trendy, to niewątpliwie zmienia się podejście klientów w zakresie średniej wielkości mieszkania. Dużym zainteresowaniem cieszą się lokale czteropokojowe o metrażu w granicach 80-100 mkw. Z perspektywy dewelopera z kolei, przewidujemy, że w najbliższym czasie utrzyma się tendencja do rozwoju projektów mieszkaniowych i udostępniania nowej oferty lokali - mówi Maciej Wójcik. - Co do zagrożeń pojawiających się na rynku, należy wskazać zmiany dotyczące wysokości wkładu własnego, który to z początkiem 2016 r. został ustalony na poziomie min. 15 proc. wartości nieruchomości. Istotny jest także fakt, że proponowany przez rząd podatek bankowy wpływa na zmiany w sektorze kredytów hipotecznych, prowadząc do zwiększenia ich kosztów, co w konsekwencji sprawia, że potencjalni nabywcy mieszkań mniej chętnie sięgają po to rozwiązanie finansowe.

Model płatności 10/90 oraz zamknięty rachunek powierniczy dające pełną gwarancję bezpieczeństwa wpłaconych środków, umożliwiły TDJ Estate skuteczną sprzedaż pierwszego etapu Osiedla Franciszkańskiego w którym to etapie łącznie powstało 95 mieszkań oraz pięć lokali komercyjnych, zaś w połowie czerwca 2015 r. zainicjowano drugą fazę projektu, która obejmie realizację dwóch kolejnych budynków, z blisko 200 lokalami mieszkalnymi. Dostrzegając potencjał Aglomeracji, pod koniec roku 2015 TDJ nabyło ponad pięciohektarową działkę w samym centrum Katowic znajdującą się przy ul. Nadgórników w bliskim sąsiedztwie tzw. Strefy Kultury. Inwestycja ta ma szansę stać się jedną z najciekawszych propozycji mieszkaniowych w regionie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych