Coraz więcej śmielszych projektów

Śląski rynek mieszkaniowy był dotychczas omijany przez ogólnopolskich deweloperów. Obecnie ta tendencja zmienia się. Katowice postrzegane jako centrum Aglomeracji Śląskiej stają się coraz bardziej atrakcyjne w oczach inwestorów - w wywiadzie dla HouseMarket.pl mówi Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate.

Autor: HouseMarket.pl 12 lutego 2016 08:53

Wielopłaszczyznowa transformacja miasta wpływa na polepszenie warunków życia, a sektor nieruchomości komercyjnych – jako twórca miejsc pracy – powoduje wzrost zapotrzebowania na lokale mieszkalne. - W dalszym ciągu najważniejszą część rynku stanowią mieszkania budżetowe, zakładające odpowiednią relację ceny do standardu. W perspektywie poziomu cen, nie przewidujemy znaczących odchyleń, choć sytuacja na rynku kredytów hipotecznych oraz zwiększająca się konkurencja na płaszczyźnie inwestycji mieszkaniowych, może wymuszać zmiany polityki cenowej deweloperów - mówi Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate. - Jeśli chodzi o nowe projekty, to zauważamy wzrost zainteresowania Śląskiem jako dobrą lokalizacją dla realizowania coraz to śmielszych projektów, co może powodować zwiększenie podaży mieszkań w kolejnych etapach obecnych inwestycji, jak i w nowych projektach.

Zdaniem prezesa TDJ Estate, mimo postępującego stopnia nasycenia rynku, w dalszym ciągu istnieje przestrzeń do realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. - W procesie ich planowania należy jednak zwrócić szczególną uwagę na lokalizację, odpowiedni standard wykonania oraz adekwatną politykę cenową. Jeśli chodzi o trendy, to niewątpliwie zmienia się podejście klientów w zakresie średniej wielkości mieszkania. Dużym zainteresowaniem cieszą się lokale czteropokojowe o metrażu w granicach 80-100 mkw. Z perspektywy dewelopera z kolei, przewidujemy, że w najbliższym czasie utrzyma się tendencja do rozwoju projektów mieszkaniowych i udostępniania nowej oferty lokali - mówi Maciej Wójcik. - Co do zagrożeń pojawiających się na rynku, należy wskazać zmiany dotyczące wysokości wkładu własnego, który to z początkiem 2016 r. został ustalony na poziomie min. 15 proc. wartości nieruchomości. Istotny jest także fakt, że proponowany przez rząd podatek bankowy wpływa na zmiany w sektorze kredytów hipotecznych, prowadząc do zwiększenia ich kosztów, co w konsekwencji sprawia, że potencjalni nabywcy mieszkań mniej chętnie sięgają po to rozwiązanie finansowe.

Model płatności 10/90 oraz zamknięty rachunek powierniczy dające pełną gwarancję bezpieczeństwa wpłaconych środków, umożliwiły TDJ Estate skuteczną sprzedaż pierwszego etapu Osiedla Franciszkańskiego w którym to etapie łącznie powstało 95 mieszkań oraz pięć lokali komercyjnych, zaś w połowie czerwca 2015 r. zainicjowano drugą fazę projektu, która obejmie realizację dwóch kolejnych budynków, z blisko 200 lokalami mieszkalnymi. Dostrzegając potencjał Aglomeracji, pod koniec roku 2015 TDJ nabyło ponad pięciohektarową działkę w samym centrum Katowic znajdującą się przy ul. Nadgórników w bliskim sąsiedztwie tzw. Strefy Kultury. Inwestycja ta ma szansę stać się jedną z najciekawszych propozycji mieszkaniowych w regionie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych