PARTNER PORTALU

Cudzoziemcy chcą kupować polskie nieruchomości

W zeszłym roku cudzoziemcy uzyskali 359 zezwoleń na zakup nieruchomości w Polsce. Wydane przez ministra spraw wewnętrznych zezwolenia dotyczyły zarówno gruntów rolnych, lokali mieszkalnych i użytkowych jak również akcji i udziałów w spółkach, będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości. Liczba udzielanych zezwoleń w ostatnich 5 latach utrzymuje się na podobnym poziomie.

Autor: PAP 08 kwietnia 2015 13:15

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało sprawozdanie za 2014 rok z realizacji przepisów ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Liczba udzielanych zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych w ostatnich 5 latach utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2013 roku wydano ich o 21 mniej, natomiast w roku 2012 o 45 więcej. Liczba obecnie udzielanych zezwoleń jest znacznie niższa niż w latach 90-tych, oraz w latach 2000-2005. W tamtym okresie udzielano średnio ok. 1800 zezwoleń rocznie. Powyższe jest wynikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz swobód przyznanych podmiotom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego w zakresie nabywania nieruchomości w Polsce.

W 2014 roku spośród wszystkich 359 wydanych zezwoleń, 273 dotyczyło nabycia nieruchomości gruntowych, 70 - nabycia lokali mieszkalnych i użytkowych, a 16 nabycia udziałów i akcji w spółkach, będących właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w Polsce.

Wśród nieruchomości gruntowych największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się nieruchomości położone m.in. w województwach: wielkopolskim (łączna powierzchnia - 194,83 ha), lubuskim (łączna powierzchnia - 163,69 ha) i warmińsko-mazurskim (łączna powierzchnia 159,77 ha). Natomiast wśród cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenie na kupno nieruchomości gruntowych najczęściej reprezentowanym obywatelstwem i kapitałem był: ukraiński - 59 zezwoleń, niemiecki - 36 zezwoleń oraz holenderski - 15 zezwoleń.

W 2014 roku 68 razy odmówiono cudzoziemcom udzielenia zezwolenia na nabycie nieruchomości (w tym lokali). Najczęstszymi powodami, dla których odmawiano udzielenia zezwolenia było: nie wykazanie przez cudzoziemca jego trwałych więzi z Polską, brak spełnienia ustawowych przesłanek oraz sprzeciw ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Z uwagi na sprzeciw ministra rolnictwa wydano 14 decyzji odmownych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych