PARTNER PORTALU

Cudzoziemcy w Polsce potrzebują dostępu do mieszkań na wynajem

Informacja o przysługujących prawach, nauka j. polskiego i dobry dostęp do mieszkań na wynajem - to w opinii Marty Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku najpilniejsze i najważniejsze potrzeby osiedlających się w Polsce cudzoziemców, w tym uchodźców.

Autor: PAP 14 lipca 2015 15:26

W maju w Gdańsku powołano międzysektorowy zespół ds. integracji imigrantów. Do końca roku ma on przygotować model działania urzędów, ośrodków pomocy społecznej, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów, które mogą służyć cudzoziemcom pomocą w ich integracji i asymilacji.

Jednym z problemów imigrantów, który należałoby rozwiązać, jest kwestia mieszkań.

- Z naszych rozmów z cudzoziemcami wynika, że Polacy niechętnie wynajmują mieszkania osobom z zagranicy. Jeśli już się na to zdecydują, to bardzo często żądają większych opłat niż od rodaków, a po zakończeniu wynajmu, nie oddają kaucji wykorzystując często niepewność cudzoziemca czy fakt, że nie może on liczyć na wsparcie znajomych. Regułą jest też brak zgody na meldunek czy nawet podpisanie umowy najmu, które są bardzo często niezbędne cudzoziemcom do załatwiania różnych formalności" - powiedziała Marta Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

Dodała, że wśród osób zajmujących się sprawami imigrantów w Gdańsku, pojawił się pomysł, aby założyć dedykowaną imigrantom społeczną agencję najmu.

= Mogłyby do niej zgłaszać mieszkania osoby czy instytucje chętne do wynajęcia mieszkania cudzoziemcom" - powiedziała Siciarek wyjaśniając, że oferty mogłyby pochodzić np. z Towarzystw Budownictwa Społecznego czy też od prywatnych osób.

Jak podał miejscowy magistrat, Gdańsk jest pierwszym miastem, które utworzyło zespół ds. modelu integracji imigrantów. W zespole pracuje około 100 osób oddelegowanych przez różne instytucje i organizacje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych