PARTNER PORTALU

Czy stać Cię na inwestowanie w nieruchomości? Ile trzeba mieć pieniędzy, by zacząć?

Inwestowanie w nieruchomości staje się coraz popularniejsze. Wbrew pozorom nie jest wcale rozwiązaniem wyłącznie dla osób bardzo zamożnych. Jaki kapitał należy zgromadzić, by zacząć czerpać zyski?

Autor: housemarket.pl 28 marca 2018 12:01

Polacy przekonują się do inwestowania w nieruchomości z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na przekonanie, że ziemia czy mieszkanie to dobra trwałe, które nie stracą nagle na wartości, więc są relatywnie bezpieczne. Do tego przekonania dochodzi statystyka. Analiza wykresów cen nieruchomości wskazuje, że w ostatnich latach można było zarobić naprawdę dużo, a w przypadku pecha (np. zły moment inwestycji) straty nie były znaczące. Do tych czynników dochodzi jeszcze możliwość inwestowania pasywnego. Wynajmowanie mieszkania, a nawet kilku mieszkań, zajmuje mało czasu i jest łatwe do pogodzenia z pracą zawodową. To, co najczęściej powstrzymuje potencjalnych inwestorów to obawa o wysoki próg wejścia. Ale czy rzeczywiście trzeba być bogatym by inwestować w nieruchomości?

Bez poduszki – nie inwestuj

Myśląc o tym, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na inwestycję – od kwoty na koncie odejmij wysokość swoich sześciomiesięcznych wydatków. To Twoja finansowa poduszka, gwarancja miękkiego lądowania w przypadku utraty pracy czy niespodziewanych problemów finansowych.

- Wysokość półrocznych wydatków to wartość umowna. Każdy powinien dopasować ją do własnej sytuacji finansowej i osobistej skłonności do ryzyka. W tym celu należy oszacować nie tylko swoje wydatki, również te niestandardowe, ale też ocenić perspektywy zatrudnienia czy możliwości znalezienia innej pracy w niespodziewanej sytuacji. Czynnikami, które trzeba uwzględnić są oczywiście także raty kredytów i inne zobowiązania, których nie da się odłożyć w czasie – tłumaczy Kuba Karliński z Magmillon.

Jeśli po odłożeniu kwoty, która daje komfort psychiczny zostaje Ci nadwyżka – możesz zacząć myśleć o inwestycjach. Na tym etapie, w głowach wielu osób rodzi się pytanie – czy stać mnie na czerpanie zysków z nieruchomości?

100 000, a nawet mniej

Ile kosztują najtańsze mieszkania, z których można czerpać zyski? Kawalerkę o standardzie, który pozwoli na natychmiastowy wynajem, można kupić w Warszawie nawet za mniej niż 200 000 złotych. W przypadku mniejszych miast wojewódzkich, może wystarczyć 150 000 złotych. Posiadając tyle wolnych środków, można niemal od razu zacząć zarabiać.

A jeśli to kwota, którą nie dysponujesz? Mieszkanie możesz kupić na kredyt. Jeśli cena nieruchomości to wspomniane 200 tys złotych, Twój wkład własny musi wynieść przynajmniej 40 tys złotych. Dysponując taką kwotą (i zdolnością kredytową), możesz kupić kawalerkę. Czy to wciąż będzie inwestycja, skoro potencjalne zyski trafią na konto banku? Oczywiście. Po pierwsze, w przypadku rozłożenia rat na długi okres, rata wcale nie musi być wyższa niż zyski z wynajmu. Po drugie, nawet jeśli przychody wystarczą tylko na spłatę kredytu – nic Cię to nie kosztuje. A po spłacie zobowiązania będziesz czerpać z mieszkania satysfakcjonujące zyski. Dodatkowo, w tym czasie nieruchomość może zyskiwać na wartości.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych