PARTNER PORTALU

Danwood Holding notuje wzrosty sprzedaży

Danwood Holding, dostawca prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej w standardzie „pod klucz”, w 2017 roku wypracowała znormalizowany wynik EBITDA w wysokości 69,8 mln zł. Daje to 25 procentowy wzrost w porównaniu do 2016 roku.

Autor: housemarket.pl 20 lutego 2018 09:58

Grupa Danwood Holding w 2017 roku wypracowała znormalizowany wynik EBITDA w wysokości 69,8 mln zł oraz znormalizowany zysk netto sięgający 51,8 mln zł. Przychody ze sprzedaży Grupy w omawianym okresie wyniosły 848,3 mln zł.

Grupa notuje bardzo dobre wyniki finansowe na wszystkich poziomach dzięki systematycznemu zwiększaniu skali działalności i ścisłej kontroli kosztów.

Obecny portfel zamówień Grupy (stan na 31 grudnia 2017 r.) wynosi ok. 2200 domów, co zapewnia realizację produkcji przez najbliższe około 15 miesięcy.

W 2017 roku Grupa przekazała klientom 1215 domów wobec 995 obiektów rok wcześniej, co oznacza wzrost o 22 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. 

- Systematycznie zwiększamy skalę działalności i umacniamy naszą pozycję na rynku niemieckim, na którym od pięciu lat jesteśmy liderem pod względem liczby sprzedanych domów prefabrykowanych wykończonych „pod klucz”. Nasz portfel zamówień rośnie i wynosi obecnie ok. 2 200 domów. Stopniowo wzmacniamy swoją obecność także na innych europejskich rynkach, przede wszystkim brytyjskim. W latach 2017 i 2016 odnotowaliśmy dwucyfrowe wzrosty liczby przekazanych domów, odpowiednio o 22 i 19 proc. rok do roku. Wypracowaliśmy własny, efektywny kosztowo model biznesowy, dzięki któremu jesteśmy w stanie rosnąć szybciej niż nasi niemieccy konkurenci, dostarczając klientom wysokiej jakości domy i jednocześnie wypracowując solidne wyniki. Naszą przewagą jest także lepszy dostęp do wykwalifikowanych pracowników niż w przypadku niemieckich firm, które silnie odczuwają ich deficyt - powiedział Jarosław Jurak, prezes zarządu Danwood Holding.

Grupa zbudowała i rozwija efektywny kosztowo model promocji i pozyskiwania klientów przez Internet, w odróżnieniu od konkurencji, dla której kluczowym sposobem pozyskiwana klientów są domy wzorcowe w centrach wystawienniczych. Domy pokazowe Grupy są zlokalizowane na osiedlach mieszkaniowych i stanowią własność agentów Grupy, w związku z czym Grupa nie ponosi kosztów związanych z ich budową i funkcjonowaniem.

Zaplecze produkcyjne w Bielsku Podlaskim, w połączeniu z własnymi brygadami montażowo-wykończeniowymi, pozwala na dostarczanie klientom wysokiej jakości, zróżnicowanych projektowo i powierzchniowo domów w standardzie „pod klucz”.

Unikalny model biznesowy oraz dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej przekłada się na osiąganie wyższej stopy wzrostu przychodów niż w przypadku kluczowych konkurentów.

Domy budowane są na działkach klientów Danwood Holding, co oznacza, że spółka nie ponosi ryzyka związanego z wyborem lokalizacji i ceną zakupu działki ani nie inwestuje w bank ziemi. Budowa domów jest finansowana ze środków wpłacanych przez klientów.

Udział domów prefabrykowanych w liczbie oddawanych nowych domów jedno i dwurodzinnych systematycznie rośnie. Dynamika liczby sprzedanych domów w standardzie „pod klucz” przewyższa dynamikę sprzedaży domów prefabrykowanych ogółem. Na rynkach, na których działa Grupa, średnioroczny wzrost (CAGR) w latach 2014-2017 dla domów prefabrykowanych w standardzie „pod klucz” wyniósł 7,3 proc. dla domów jednorodzinnych prefabrykowanych 6,1 proc., natomiast dla domów jednorodzinnych ogółem 5,3 proc. 

Równolegle ze wzrostem liczby sprzedanych domów prefabrykowanych, w szczególności wykończonych „pod klucz”, cena jednostkowa domów co roku wzrasta. Jest to pochodną zarówno oczekiwań klientów, preferujących coraz wyższe standardy wykończenia jak i rosnących kosztów budowy przy założeniu stałości standardu wykończenia. Wzrost kosztów wywołany jest z jednej strony inflacją, z drugiej znacznie szybciej rosnącymi od niej kosztami zatrudnienia pracowników biorących udział w produkcji i montażu i wykończeniu domów. W konsekwencji należy przewidywać, że tempo wzrostu wartości sprzedaży domów prefabrykowanych będzie istotnie wyższe od tempa wzrostu liczby sprzedanych domów. Średnioroczny wzrost (CAGR) wartości sprzedaży domów prefabrykowanych w standardzie „pod klucz” dla rynków, na których Grupa prowadzi działalność, w latach 2014-2017 wyniósł 10,6 proc., a w latach 2017-2022 ma wynieść 7,0 proc. (wszystkie dane pochodzą z raportu Rolanda Bergera ze stycznia 2018 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych