PARTNER PORTALU

Deficyt mieszkań komunalnych. Gdzie największy?

We wschodnich województwach udział mieszkań komunalnych w zasobach mieszkaniowych jest mniejszy niż średnia krajowa.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 23 września 2015 08:13

W całym kraju, także we wschodnich województwach, gminy mają bardzo ograniczone możliwości realizacji ustawowego obowiązku zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców ze względu na brak wolnych lokali komunalnych oraz brak środków finansowych na budowę nowych mieszkań.

We wschodnich województwach udział mieszkań komunalnych w zasobach mieszkaniowych jest mniejszy niż średnia krajowa, która według danych GUS na koniec 2013 roku wyniosła 15,7. Spośród wschodnich regionów największy ich udział odnotowano na koniec 2013 r. w woj. warmińsko-mazurskim – 13,8 proc. W pozostałych czterech województwach Polski Wschodniej było to 10-11 proc.

Polska Wschodnia nie wypada imponująco także w statystykach dotyczących Towarzystw Budownictwa Społecznego. W całym kraju mieszkania stanowiące własność TBS-ów stanowiły w 2014 roku 1,5 proc. wszystkich. Spośród wschodnich województw tylko w woj. podlaskim ich udział był większy i wyniósł 1,7 proc.. W woj. lubelskim udział mieszkań TBS-ów wyniósł 1,3 proc., w warmińsko-mazurskim 1,1 proc., w podkarpackim 0,8 proc., a w woj. świętokrzyskim zaledwie 0,6 proc.

Gminy są za to aktywne jeśli chodzi o remonty swoich mieszkań. W 2013 r. wykonano 699 remontów kapitalnych mieszkań nie będących własnością osób fizycznych. Aż 624 z nich to mieszkania należące do gmin. Co ciekawe, TBS-y w 2013 r. nie dokonały ani jednego remontu kapitalnego.

Długie listy osób czekających na lokal komunalny

Wg ostatnich dostępnych danych GUS w Rzeszowie w kolejce po mieszkanie komunalne czekało około 700 osób. Średni czas oczekiwania wynosił tam od 8 do 10 lat. W Lublinie na takie lokale czekało ponad 5 tys. osób. W Białymstoku na lokal komunalny czekało około 500 rodzin, na mieszkanie komunalne trzeba tam było czekać nawet 15 lat. Podobna sytuacja jest w Olsztynie i Kielcach.

Powodem coraz mniejszej liczby mieszkań komunalnych są m.in. działania prywatyzacyjne, tzn. sprzedaż mieszkań najemcom, i reprywatyzacyjne, czyli zwrot lokali dawnym właścicielom, wyburzenia budynków oraz wyłączenia budynków z eksploatacji z powodu ich złego stanu technicznego. Efektem są długie listy osób oczekujących na najem mieszkania komunalnego.

Z danych Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że w latach 2007-2013, w ramach obecnie  realizowanego programu wsparcia budownictwa socjalnego zasilenie Funduszu Dopłat z budżetu państwa wyniosło 468 mln zł. W ramach tego programu dofinansowana została łącznie budowa 12797 mieszkań (w tym 9301 lokali socjalnych, 109 mieszkań chronionych, 3296 mieszkań komunalnych, 88 mieszkań dla powodzian) oraz 1020 miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych.

Więcej na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych