PARTNER PORTALU

Deweloperzy frontem do klientów

Wsparcie na każdym etapie zakupu mieszkania - to jedna z usług okołosprzedażowych, jaką proponuje coraz większa liczba deweloperów.

Autor: housemarket.pl 03 kwietnia 2015 13:40

Wielu deweloperów stara się wspierać swoich klientów, którzy dopiero przecierają tę krętą ścieżkę przez procedury zakupu własnego M.

– Zdajemy sobie sprawę, że zakup mieszkania, to jeden z największych stresów w życiu. Zwłaszcza, jeśli jest to pierwsze mieszkanie – mówi Łukasz Majcher, kierownik działu sprzedaży w firmie Włodarzewska SA. - Dlatego staramy się pomóc naszym klientom i w miarę możliwości ich odciążyć. Prowadzimy ich za rękę przez wszystkie etapy zakupu. Współpracujemy też z doradcami finansowymi z firm Dom Kredytowy Notus i Open Direct, którzy za darmo udzielają porad i załatwiają wszystkie formalności związane z kupnem mieszkania.

Jeśli zakup mieszkania ma być sfinansowany z kredytu, warto zacząć od dowiedzenia się, jakiej wysokości kwotę można pożyczyć od banku. Warto w tym celu skontaktować się z doradcą, który zbada zdolność kredytową i wskaże bank, w którym można uzyskać kredyt. Podpowie też o szansach na dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych.

Następnym krokiem jest podpisanie umowy deweloperskiej. Określa ona zasady sprzedaży mieszkania: zobowiązuje dewelopera, po zakończeniu inwestycji, do przeniesienia na kupującego prawa własności mieszkania, a kupującego do zgodnego z harmonogramem regulowania płatności. Od roku 2012 umowę taką można podpisać wyłącznie u notariusza, a jej koszty dzielone są po połowie między deweloperem a nabywcą. Im bardziej szczegółowa będzie umowa, tym łatwiej, w razie kłopotów, będzie dochodzić swoich praw. Dokument powinien więc zawierać możliwie dużo ustaleń. Mogą przydać się też szkice, plany i dokładne opisy konkretnych rozwiązań.

Na podstawie podpisanej umowy można złożyć do banku wniosek o kredyt. Po pozytywnej decyzji, bank przelewa wymaganą w harmonogramie kwotę na konto dewelopera. Mieszkanie należy już formalnie do kupującego. Pozostaje jeszcze kwestia księgi wieczystej – zakładana jest ona w momencie ukończenia inwestycji i przeniesienia własności na nabywcę.

Przekazanie kluczy do lokalu i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego jest równoznaczne z przejęciem przez kupującego kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania (m.in. media).

               

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych