PARTNER PORTALU

Deweloperzy wciąż na fali: chętnych na mieszkania nie brakuje

Drożejące kredyty hipoteczne, niepewne otoczenie sektora bankowego w związku z frankowiczami, czy zablokowanie puli pieniędzy na dopłaty w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych”, miało zdaniem niektórych analityków, zakończyć hossę na rynku deweloperskim. Tymczasem chętnych na nowe mieszkania wciąż nie brakuje.

Autor: Polskieradio.pl (Elżbieta Szczerbak, jk) 21 września 2016 13:50

Wolumeny sprzedaży utrzymują się wciąż na rekordowych poziomach. – W pierwszym półroczu 2016 roku w największych sześciu miastach sprzedano 29 tys. 400 mieszkań – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

– To poziom porównywalny z całym 2011 czy 2012 rokiem – podkreśla gość radiowej Jedynki. Dodaje, że to najlepszy wynik półroczny i wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie znowu rekordowy.

Banki też nie mogą narzekać

– Pierwsze półrocze było również rekordowe dla banków, które łącznie ze SKOK-ami udzieliły o ponad 4 proc. więcej kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej, a ich wartość wzrosła o niemal 6 proc. – mówi Jerzy Ptaszyński, dyrektor Działu Badań i Analiz Centrum AMRON. Jak wyjaśnia, w pierwszej połowie tego roku wynik banków pod względem wartości i ilości udzielonych kredytów był lepszy niż rok poprzedni.

– Rekordowy był drugi kwartał, który był najlepszy od trzeciego kwartału 2012 r. Rynek „pojechał” na tym MdM-owym paliwie, które niestety już się wyczerpało i raczej nie powtórzymy w tym roku wyniku w 2015 r. – mówi Konrad Płochocki. – Zarówno banki jak i deweloperzy spodziewają się, że III kwartał tego roku może już nie być tak dobry jak drugi, ale liczą na ożywienie w kolejnym 4-tym kwartale – dodaje.

Ożywienie spodziewane w czwartym kwartale

A to dlatego, że pod koniec roku wielu nabywców będzie chciało zdążyć przed wejściem w życie rekomendacji S, która wymaga od nowego roku 20-procentowego wkładu własnego. I dodaje, to niepokoi banki, gdyż młodzi ludzie mają problemy z wkładem własnym. Ale jak podkreślają banki, większy wkład własny oznacza tańszy kredyt. Z drugiej strony, jak wynika z danych Związku Firm Deweloperskich, aż 65 proc. transakcji zakupu mieszkań dokonywanych jest obecnie za gotówkę.

65 proc. transakcji za gotówkę

– Taki trend widoczny jest już od dłuższego czasu na rynku kredytów – mówi Jerzy Ptaszyński. – Od dłuższego czasu mamy spadek udzielanych kredytów hipotecznych – mówi ekspert. Warto też wspomnieć, że kredyty hipoteczne, są najlepiej spłacanymi kredytami spośród wszystkich udzielanych przez banki. Poziom tych niespłacanych nie przekracza 3 proc. Z danych Centrum Amron wynika, że nieco gorzej jest ze spłacalnością kredytów frankowych, za to znacznie poprawiła się jakość kredytów złotowych.

 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych