PARTNER PORTALU

Dlaczego rosną ceny mieszkań? Brakuje robotników, coraz wyższe są koszty materiałów

Nowe mieszkania zdrożały o ok. 7,5 proc. Ceny mieszkań na rynkach pierwotnych rosną, bo brakuje robotników, coraz wyższe są także koszty materiałów budowlanych - powiedział PAP dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula.

Autor: PAP 14 maja 2018 09:46

- Największy wzrost cen na rynku deweloperskim odnotowaliśmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy i dotyczy to głównych miast w Polsce - zauważył Cebula.

- Sektor rozwija się bardzo dynamicznie, a rosnące koszty zakupu mieszkania są pochodną kilku czynników. Przede wszystkim mamy do czynienia z ogromnym deficytem mieszkań. Przypomnę, że na rynku brakuje nawet 3 mln mieszkań - podał ekspert.

Jak dodał Cebula: -zaczyna brakować, już w tym momencie, rąk do pracy, co bezpośrednio wiąże się z koniecznością ponoszenia przez deweloperów kolejnych kosztów.

- Firmy budowlane wykorzystują wszystkie zasoby mocy, a i tak nie są w stanie wybudować więcej mieszkań rocznie - zauważył.

- Nie bez znaczenia jest również wzrost cen materiałów budowlanych - dodał.

- Oceniam, że przez najbliższy okres tendencje wzrostowe mogą się utrzymać, mimo, że zachowany jest zbliżony poziom podaży - dodał.

- Rozwiązaniem mogłyby być nowoczesne technologie, które docierają na budowy, m.in. budownictwo modułowe - uważa ekspert. Mogą one obniżyć m.in. koszty pracy.

Według danych GUS w trzech pierwszych miesiącach tego roku oddano do użytkowania 44 tys. 908 mieszkań, czyli o 10,6 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych