PARTNER PORTALU

Dobra izolacja cieplna domu to duże oszczędności

Zastosowanie kompletnego systemu ociepleń, zgodnie z projektem oraz zaleceniami producenta, może znacząco poprawić izolacyjność cieplną budynku. Przez ściany zewnętrzne obiekt traci do 40 proc. ciepła.

Autor: Housemarket.pl 21 października 2015 15:00

Najlepsze parametry uzyskamy wtedy, gdy termomodernizacji poddamy również dach, część cokołową i piwnicę, wymienimy okna oraz instalację grzewczą. Inwestycja w ocieplenie ścian zewnętrznych budynku niesie za sobą nie tylko oszczędność energii i zasobów naturalnych, ale także przyjemny mikroklimat wnętrz, gwarantując jednocześnie trwałość i estetykę elewacji. Aby jednak korzyści te nie pozostały jedynie w sferze oczekiwań, warto zadbać o to, aby wszystkie elementy składowe systemu ociepleń pochodziły od jednego producenta i stanowiły kompletne rozwiązanie opatrzone aprobatą techniczną. Dlaczego warto zapomnieć o tzw. „składakach”, wyjaśnia Maciej Iwaniec, ekspert z firmy Baumit.

Najbardziej rozpowszechnioną obecnie metodą ocieplania istniejących, a także nowo powstających budynków jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System), czyli złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku, zwany wcześniej BSO (Bezspoinowym Systemem Ociepleń) a jeszcze wcześniej metodą lekką-mokrą.

W rozumieniu prawa stanowią one wyrób budowlany, podlegając stosownym regulacjom w zakresie wprowadzania do obrotu i ich późniejszego stosowania. Zgodnie z definicją, wyrobem budowlanym może być „rzecz ruchoma, bez względu na sposób jej przetworzenia, przeznaczona do obrotu, wytworzona w celu stosowania w sposób trwały w obiekcie budowlanym, wprowadzona do obrotu jako wyrób pojedynczy lub jako zestaw wyrobów do stosowania we wzajemnym połączeniu stanowiącym integralną całość użytkową i mającą wpływ na spełnienie wymagań podstawowych” (Ustawa z dn. 16 kwietnia 2014 r. o wyrobach budowlanych).

Siła tkwi w systemie, czyli zestawie przebadanych materiałów.

- Trwałość i niezawodność wykonanej izolacji termicznej budynku warunkowana jest dobrym wykonawstwem oraz właściwym współdziałaniem poszczególnych elementów systemu ocieplenia, z których każdy pełni w układzie ściśle określoną rolę. Zastosowanie kompletnego – skomponowanego w oparciu o badania i testy – systemu jest zdecydowanie bardziej uzasadnione ekonomicznie niż termoizolacja wykonana przy użyciu przypadkowych materiałów o nieznanych parametrach. – mówi Maciej Iwaniec z firmy Baumit.

- Komponowanie autorskich rozwiązań nie daje żadnej pewności, że taki zestaw będzie prawidłowo spełniał swoje zadania. Fundamentalna różnica polega na tym, że system ocieplenia to produkty pochodzące od jednego producenta, stanowiące spójną całość, wprowadzone do obrotu pod własną nazwą i posiadające Aprobatę Techniczną jako zestaw. Komponenty wchodzące w skład kompletnego systemu ociepleń uzupełniają  się wzajemnie, a optymalnie dopasowane tworzą spójną całość, która gwarantuje dobre właściwości użytkowe i funkcjonalność termoizolacji przez wiele lat - dodaje ekspert firmy Baumit. - Takie rozwiązania – zaprojektowane i wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, pozwalają na uzyskanie odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku, która umożliwia racjonalne gospodarowanie energią cieplną w domu.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych