PARTNER PORTALU

Dobra passa w budownictwie mieszkaniowym

Od stycznia do marca 2017 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba pozwoleń na budowę i liczba nowych budów. To dobre wieści dla całej branży, również producentów materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Autor: HouseMarket.pl 24 kwietnia 2017 09:47

Według najnowszego raportu GUS „Budownictwo mieszkaniowe − marzec 2017” w trzech pierwszych miesiącach roku oddano do użytku 40344 mieszkań – tj. o 7,8 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wydano 60234 pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym (wzrost o 42,8 proc.).

Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 44206, notując tym samym wzrost o 28,9 proc. Dobrą passę notuje również produkcja budowlano-montażowa. Od stycznia do marca br. produkcja wzrosła o 3,9 proc. niż przed rokiem, zaś w samym marcu o 17,2 proc.

Co na to producenci?

Losy rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych, jak i chemii budowlanej w dużej mierze zależą od liczby inwestycji mieszkaniowych. Dobra passa w budownictwie mieszkaniowym i wzrost produkcji oznacza również ożywienia w marketach budowlanych m.in. w segmencie farb do wnętrz.

Potwierdza to Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT, producenta chemii budowlanej: Rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytkowania wpływa na rosnący popyt na rynku materiałów wykończeniowych. Obserwujemy to choćby w sektorze farb dekoracyjnych, w ubiegłym roku zanotowaliśmy w nim wzrost sprzedaży o 28 proc. Myślę, że polscy producenci mogą być dobrej myśli, a rynek będzie się umacniał przez inwestycje budowlane planowane w nadchodzących latach, w tym również program rządowy Mieszkania Plus.

Już w ubiegłym roku rynek dystrybucji materiałów budowlanych osiągnął sprzedaż prawie 42 mld zł i przyniósł wzrost sprzedaży o ponad 7 proc., jak wynika z badań IBP Research.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych