PARTNER PORTALU

Dobre praktyki wśród deweloperów

NC Investment rozpoczął akcję promowania dobrych zachowań biznesowych w branży deweloperskiej, jeśli chodzi o dbałość o drzewostan na działkach inwestycyjnych. Deweloper nie wycina drzew zastanych na terenach jego budów, ale przesadza je albo na terenie działek, albo na tereny publiczne.

Autor: housemarket.pl 22 lutego 2018 16:01

Pod koniec stycznia spółka NC Investment przesadziła w Warszawie o kilkadziesiąt metrów dalej dwupniowy dąb szypułkowy rosnący na działce przy ulicy Pełczyńskiego 20 C. Drzewo miało wysokość trzech pięter. W toku spektakularnej dla wielu widzów operacji specjalistyczne maszyny zablokowały na pół dnia spory kawałek terenu.

Wielogodzinną i zakończoną sukcesem operację przesadzenia 29-tonowego dębu szypułkowego przy użyciu ciężkiego 90-tonowego dźwigu zrealizowała specjalistyczna firma Aspiracje Ogrodowe. Miejscem akcji była firmowa budowa, gdzie trwa jedna z inwestycji NCI. Powstaje tam budynek na 35 mieszkań o łącznej powierzchni 1811 m². Piękny okaz dębu będzie odtąd zdobił front inwestycji.

- Promujemy ochronę wartościowej zieleni zastanej na terenie inwestycji. Zależy nam na zachowaniu dużych, wieloletnich drzew z naszych działek. Gdybyśmy mieli kupować takie egzemplarze nie byłoby nas na nie stać. Kupowanie drzew w tym wieku, w tych gabarytach i sadzenie ich ani nie jest przyjęte, ani nawet możliwe. Jeśli mamy okazję zachować drzewo wówczas robimy to. Mam wrażenie, że w branży deweloperskiej robimy to w sposób szczególny. W procesie inwestycyjnym zawsze niezwykle skrupulatnie dbamy o funkcję i estetykę. Dla osiągnięcia zamierzonego efektu zazwyczaj sprytny pomysł nie wystarcza. Trzeba dołożyć trochę pieniędzy. Elegancja i jakość nie powstają z niczego. Mamy idealistyczne podejście. Ktoś kiedyś powiedział, że skali nie buduje się na jakości. To święta racja. Mam jednak nadzieję, że odbiorcy naszych mieszkań dostrzegą i docenią ten fakt, bo mimo takiej dbałości o zieleń nasze mieszkania sprzedajemy po cenach konkurencyjnych. Budujemy z większą fantazją, bo nas to cieszy, fascynuje, lubimy efekt, lubimy widzieć, jak ludzie się zachwycają tym, co otrzymują - powiedział Piotr Laszkiewicz, prezes holdingu NC Investmen

Obecna operacja ratowania i przesadzania drzewostanu nie była jedyną w ostatnim okresie zrealizowaną w tej dziedzinie przez NC Investment. Miało to miejsce także na firmowej budowie przy ulicy Lazurowej 166 w Warszawie. Ładny okaz dębu szypułkowego przesadzony został na teren publiczny, gdyż na własnej działce zabrakło miejsca. W przypadku tej inwestycji warto zwrócić uwagę na różnice w podejściu do architektury krajobrazu przez różne firmy. We wspomnianej inwestycji budżet generalnego wykonawcy na zieleń wynosił 20 tys. zł. Tymczasem budżet tej samej części inwestycji w oparciu o założenia NCI wynosił 120 tys.

W ostatnim okresie polskie tereny zielone, także miejskie, wbrew oczekiwaniom społecznym utraciły pewną część drzewostanu i szerzej pojętej zieleni, co wynikło z nowych możliwości prawnych w tym względzie. W Polsce trwa dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego. Jednocześnie inwestorzy na swoich działkach budowlanych nierzadko zastają zdrowy i wieloletni drzewostan.

Dlaczego na rynku deweloperskim przytłaczająca większość obiektów powstaje w ostrych granicach działek i jedyne wolne miejsce, jakie pozostaje po zbudowaniu budynku to zazwyczaj chodnik, rzadziej już plac zabaw dla dzieci i skromne patio?

W slangu branży deweloperskiej nazywa się to „zabijaniem działki”. Oznacza to zabudowę dla jak największego parametru PUM. W podejściu takim dominuje maksymalny możliwy do osiągnięcia zysk kosztem walorów użytkowych, architektonicznych i estetycznych.

- Większość firm deweloperskich "zabija" działki i jest to dla nich oczywiste, ponieważ to czysta ekonomia. Robiąc jednak maksymalną ilość mieszkań w budynku ciężko zadbać o ich prawidłowe funkcje, rozkład i optymalne rozwiązania wewnątrz lokali. Jest to budownictwo ukierunkowane na wyciśnięcie z działki jak największego PUM, ale nie na architekturę jako taką i cierpi na tym również architektura krajobrazu. W takim budownictwie – w ostrych granicach działek – nie ma z reguły miejsca na zieleń poza wewnętrznym patio sytuowanym zazwyczaj na płycie garażu podziemnego. Dla drzew nie jest to wystarczające środowisko. My natomiast staramy się dbać o każdy szczegół budynku i działki. Chcemy, aby system wartości architektów był emanacją naszego -wyjaśnia wiceprezes NC Investment Rafał M. Maresch. 

 Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych