PARTNER PORTALU

Dokąd zmierza wrocławski rynek nieruchomości?

Wrocław to jeden z największych rynków mieszkaniowych w Polsce. O popycie, profilu klienta oraz perspektywach na przyszłość rozmawiamy z Krzysztofem Jabłońskim, ekspertem z Iglica Nieruchomości.

Autor: housemarket.pl 03 października 2017 08:24

Jak jest z popytem na wrocławskim rynku nieruchomości? Jesteśmy w rekordowym momencie czy to ciągle przed nami?

Krzysztof Jabłoński, Iglica Nieruchomości: To bardzo udany czas dla deweloperów. W ubiegłym roku sprzedali ponad 10,5 tys. mieszkań we Wrocławiu. W porównaniu do 2016 roku o ponad połowę wzrosła liczba rozpoczętych inwestycji oraz wydanych pozwoleń na budowę. Śmiało można powiedzieć, że wrocławski rynek mieszkaniowy jest rozgrzany, a rekordowe wyniki zostaną utrzymane. Jednocześnie od roku systematycznie wzrasta cena nieruchomości, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórym. Metr nowego mieszkania podrożał średnio o 100 zł w ciągu roku i wynosi obecnie 6314 zł mkw. Z kolei na rynku wtórnym cena wzrosła średnio o 245 zł mkw., a aktualna cena wynosi 5446 zł mkw.

Kto kupuje mieszkania we Wrocławiu – jaka jest największa grupa państwa klientów?

We Wrocławiu ponad 60% mieszkań kupowanych jest za gotówkę, z czego większość to zakupy inwestycyjne. Dla takich klientów podstawowym kryterium wyboru pozostaje lokalizacja. Dlatego deweloperzy za każdym razem wybierają ją z tak dużą starannością. Dla mieszkańców kluczową kwestią jest wysoki komfort życia. Gwarantują go cisza i spokój w otoczeniu zieleni, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Jednocześnie ważny pozostaje szybki dojazd do pozostałych dzielnic we Wrocławiu.

Wraz ze wzrostem konkurencji na rynku wzrosły pewnie wymagania klientów. Co jest najważniejsze dla klientów we Wrocławiu?

Rzeczywiście klient stał się bardziej wymagający. Zauważamy, że budynek mieszkalny może znajdować się w dzielnicach oddalonych od ścisłego centrum, ale musi proponować udogodnienia cenne z punktu widzenia inwestora. Są to przede wszystkim miejsca postojowe w garażu podziemnym, wygodny rozkład pomieszczeń, winda, bliskość sklepów, a przede wszystkim dogodny dojazd do centrum.

Ostatnio na wrocławskim rynku pojawiła się oferta mieszkań dwupoziomowych. Czy wrocławscy klienci szują takich mieszkań?

Mieszkania dwupoziomowe są niszą na rynku nieruchomości. Już na etapie przedsprzedaży takug lokali na Osiedlu Jutrzenka spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Widać, że szukają ciekawej alternatywy dla standardowego mieszkania i domu jednorodzinnego. Duży walor takiej nieruchomości to możliwość praktycznego wydzielenia dwóch stref. Pierwsza to dzienna, ogólnodostępna, która znajduje się na dole. Najczęściej projektuje się tutaj kuchnię i salon z bezpośrednim dostępem do ogródka. Druga strefa jest bardziej prywatna, składa się głównie z sypialni. Z racji mniejszego ruchu mieszkańców organizuje się ją w górnej części lokalu.

Często się słyszy, że zakup mieszkania jest bardziej opłacalny niż lokata. To prawda?

Rzeczywiście tak jest. We Wrocławiu roczny dochód z tytułu najmu mieszkań wynosi średnio 7,4%. To zdecydowanie lepsza inwestycja niż lokata w banku. Dochody z wynajmu mieszkań w stolicy Dolnego Śląska są najwyższe w kraju, ale tez wyższe niż na przykład w Londynie. Mimo że lokali inwestycyjnych przybywa, czynsze mieszkań w centrum Wrocławia systematycznie wzrastają, zaś na obrzeżach miasta otrzymują się na jednakowym poziomie od lat. Oznacza to, że wrocławski rynek nieruchomości na wynajem jest wciąż nienasycony.

Jaka przyszłość czeka wrocławski rynek mieszkaniowy?

Od kilku lat widzimy wyraźny powrót z przedmieść do centrum Wrocławia. Kolejną widoczną zmianą na rynku jest rosnące zainteresowanie większymi mieszkaniami o podwyższonym standardzie. Ze względu na drożejące od kilku lat ceny gruntów pod zabudowę wielorodzinną, w centrum miasta i wybranych popularnych lokalizacjach należy się spodziewać wzrostu cen. Już dziś ceny lokali, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, są najwyższe w rejonie pl. Grunwaldzkiego. Innymi enklawami wysokich cen gruntów są Oporów i Wojszyce. W przyszłości należy spodziewać się tutaj wzrostu cen mieszkań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych