PARTNER PORTALU

Dolnośląskie: dofinansowanie na kanalizację w gminie Kobierzyce

Około 85 mln zł będzie kosztować budowa kanalizacji dla 11 miejscowości w podwrocławskiej gminie Kobierzyce. W czwartek przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz gminy podpisali umowę na dofinansowanie tej inwestycji 53 mln zł.

Autor: PAP 08 marca 2018 12:40

Budowa kanalizacji rozpocznie się w połowie tego roku. To zdaniem wójta gminy Kobierzyce Ryszarda Pacholika jedna z największych inwestycji w historii gminy. "Z planowanej do budowy kanalizacji sanitarnej skorzystają mieszkańcy w Małuszowie, Bąkach, Krzyżowicach, Żernikach Małych, Racławicach Wielkich, Chrzanowie, Magnicach, Pełczycach, Księginicach, Kuklicach i Nowinach. Część miejscowości Kobierzyce również zostanie przyłączona" - wyliczył Pacholik.

Inwestycja, która będzie kosztować 85 mln zł, obejmuje budowę sieci kanalizacyjnej o długości 55 kilometrów, 29 przepompowni oraz sieć wodociągowa o długości ponad 2 km.

Wartość inwestycji to około 85 mln zł, z czego 53 mln zł to wsparcie finansowe w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) w postaci dotacji i niskooprocentowanej pożyczki.

Obecnie z kanalizacji w gminie Kobierzyce korzysta 70 proc. gospodarstw, a ścieki sanitarne trafiają do dwóch oczyszczalni: w Kobierzycach i Pustkowie Żurawskim. "Samorządowcy zdecydowali o likwidacji oczyszczalni w Pustkowie Żurawskim i o przekierowaniu wszystkich ścieków do oczyszczalni w Kobierzycach, która jest obecnie modernizowania" - powiedział prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz.

Modernizacja oczyszczali w Kobierzycach podniesie jej przepustowość. Koszt tej inwestycji to ponad 16,5 mln zł, z czego 8,6 mln zł to środki unijne. WFOŚiGW we Wrocławiu udzielił samorządowi na inwestycje ponad 4,7 mln zł niskooprocentowanej pożyczki.

Zakończenie modernizacji oczyszczani ścieków w Kobierzycach planowane jest na koniec 2018 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych