PARTNER PORTALU

Dom Development: To nie hossa, ale normalny poziom rynkowy

Rynek mieszkaniowy wszedł na nowy, wyższy „poziom normalny”; nie mamy bowiem do czynienia z gwałtowną zwyżką charakterystyczną dla hossy - mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development.

Autor: HouseMarket.pl 12 stycznia 2016 08:19

- Zgodnie z naszymi przewidywaniami sprzed roku, 2015 był kolejnym udanym rokiem dla branży wyznaczając nowe rekordy wolumenów sprzedaży. Stabilne ceny w tym okresie potwierdzają siłę rynku, który w naszej ocenie wszedł na nowy, wyższy „poziom normalny”; nie mamy bowiem do czynienia z gwałtowną zwyżką charakterystyczną dla hossy - mówi Jarosław Szanajca.

W 2015 roku utrwaliły się trendy obserwowane już wcześniej. Rynek przyzwyczaił się już do stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, które silnie pobudzają rynek mieszkaniowy przynosząc poprawę zdolności kredytowej kupujących oraz zniechęcając do trzymania oszczędności na niskooprocentowanych lokatach. - W 2015 r. ponad 30 pro. sprzedaży w Dom Development przypadało na transakcje gotówkowe, zaś wśród tych z udziałem kredytu hipotecznego udział wkładu własnego nierzadko stanowił 30-40 proc. kwoty transakcji - dodaje deweloper.

Siła rynku pracy oraz wzrost płac w segmencie przedsiębiorstw sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup swojego pierwszego mieszkania. Często korzystają oni z programu Mieszkanie dla Młodych, który cieszył się dużą popularnością w 2015 roku. - Rozszerzenie programu o rynek wtórny, póki co nie odbiło się istotnie na sprzedaży nowych mieszkań. Dopłaty w ramach MdM mogą pomóc nabywcom sprostać wymogom dotyczącym minimalnego wkładu własnego, który w 2016 roku wzrósł z 10 proc. do 15 proc. Popularność programu MdM sprawia jednak, że pula dopłat na 2016 rok może zostać szybko wyczerpana - mówi prezes Dom Development.

Według prezesa Szanajcy, 2016 rok zapowiada się obiecująco. - Dostrzegamy jednak pewne czynniki mogące studząco podziałać na rynek. Wśród nich nowością jest wprowadzenie tzw. podatku bankowego, który może zaowocować wzrostem marż kredytów i ograniczeniem akcji kredytowej - wyjaśnia.- Spodziewamy się jednak, że popyt na mieszkania w 2016 roku będzie podobny do ubiegłorocznego. Mamy do czynienia z kumulacją czynników istotnie wspierających rynek mieszkaniowy: niskie stopy procentowe, przekonanie co do ich utrzymania się, silny rynek pracy i wzrost realnych płac z jednej strony, z drugiej zaś wysoka atrakcyjność mieszkań na tle innych alternatyw inwestycyjnych. Czynniki pozytywne będą naszym zdaniem przeważały nad ograniczeniami tworząc sprzyjające warunki dla kolejnego udanego roku na rynku mieszkaniowym w Polsce, który według nas ma duże szanse na długookresowy, stabilny wzrost - wyjaśnia.

Sprzedaż netto w 2015 r. wzrosła do rekordowych 2 383 lokali z 1 944 w 2014 roku, co oznacza wzrost o 23 proc. r/r. Sprzedaż w 2015 roku była o 439 lokali wyższa niż w 2014 roku.

W IV kwartale 2015 r. Dom Development odnotował sprzedaż na poziomie 678 lokali, co stanowi rekord kwartalny pod względem sprzedaży netto. Spółka przekazała w minionym roku 2 062 lokale, w tym aż 1 019 lokali w IV kwartale 2015, co również jest wynikiem rekordowym. W 2015 roku liczba przekazań była o 66 lokali wyższa niż w 2014 (wzrost o 3 proc. r/r).

Na wynik finansowy za IV kwartał 2015 r. wpłynęły głównie przekazania na projektach: Żoliborz Artystyczny (198 lokali), Saska (191), Rezydencja Mokotów (63), a także Wilno (150).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych