PARTNER PORTALU

Dom energooszczędny: to się opłaca

Styl eko stał się nie tylko sposobem bycia, ale też głosem rozsądku. Rosną więc wymagania wobec energooszczędności budynków, zarówno budowanych indywidualnie, jak i tych nabywanych od deweloperów. Energooszczędność to efekt współpracy wielu elementów budynku – architektonicznych, budowlanych i aranżacyjnych. Co zrobić, aby budynek oszczędzał także od wewnątrz?

Autor: Alicja Pietrowska 16 października 2017 08:58

Przez wiele lat budowano budynki, nie zwracając uwagi na koszty eksploatacji i nie analizując ich energochłonności. O wyborze projektu decydował głównie wygląd domu, liczba oraz funkcje wybranych pomieszczeń. W rezultacie budowane budynki były często bardzo bogate w wyrazie, pełne wykuszy, lukarn czy podcieni. W budownictwie energooszczędnym dąży się do upraszczania brył budynku. Są one duże, ale zwarte, ponieważ rozbudowane domy charakteryzują się dużą powierzchnią przegród budowlanych, przez które dochodzi do strat ciepła, w stosunku do kubatury budynku.

Pełen światła

Dom energooszczędny sam pozyskuje energię. Znaczący udział w zyskach ciepła ma również promieniowanie słoneczne, które dociera do pomieszczeń przez okna. Dlatego tak ważne jest prawidłowe usytuowanie budynku względem stron świata. Im mniej będzie okien po najmniej nasłonecznionej stronie domu oraz im więcej przeszkleń w południowych i zachodnich ścianach tym lepiej dla bilansu cieplnego budynku, a co za tym idzie dla naszych finansów. W tradycyjnych budynkach pozwala to obniżyć zużycie energii o 7 %, a w budynkach pasywnych nawet o 30 %. Jeśli do tego dodamy rozwiązania takie jak okiennice lub rolety działające nocą, jeszcze bardziej poprawimy bilans cieplny naszego domu.

Korzystny układ

Optymalne wykorzystanie energii słonecznej narzuca konkretne rozplanowanie domu wewnątrz, ale także określoną lokalizację pomieszczeń. Z tego względu, mimo że domy energooszczędne i wybudowane w sposób tradycyjny w zasadzie są aranżowane w oparciu o te same rozwiązania, od wewnątrz mogą prezentować się nieco inaczej. Od strony południowej należy lokalizować pomieszczenia dziennego pobytu, zaś od strony północnej – sypialnie czy pomieszczenia gospodarcze. Pokoje powinny być oddzielone od północnych ścian zewnętrznych pomieszczeniem gospodarczym, garderobą czy pralnią. Dzięki temu powstaną wyraźnie zróżnicowane strefy termiczne. Taki układ pomieszczeń w budynku gwarantuje mniejsze straty ciepła w okresie zimowym. Bywa, że odpowiednie rozmieszczenie okien dachowych może wymuszać nietypowy przekrój czy podział wnętrz. Chodzi bowiem o to, aby górne światło docierało do wszystkich pomieszczeń w domu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych