PARTNER PORTALU

Dom nad Ruczajem. Urokliwe miejsce nad rzeką

Dom nad Ruczajem to projekt, który ma za zadanie pokreślenie atrakcyjności Rawy. Pływająca na Rawie tymczasowa instalacja ma przyciągać mieszkańców i użytkowników okolicznych instytucji swoją formą przywodzącą na myśl modernistyczną rezydencję.

Autor: housemarket.pl 13 września 2017 11:05

Rawa Prime Location to projekt Jakuba Szczęsnego mający na celu zwrócenie uwagi na problem zapomnianych rzek i cieków wodnych, które w wyniku rewolucji przemysłowej oraz uprzemysłowienia Polski w XX wieku zostały sprowadzone do roli kanałów odwadniających lub ścieków deszczowych.

Często znikając przy tym z map miast poprzez ukrycie ich pod powierzchnią ulic i placów. Tak też stało się z Rawą, która na części swojego przebiegu w centrum Katowic znikła przykryta twardą nawierzchnią. Dojmująco widoczne jest to zwłaszcza na rynku, na którego powierzchni odtworzono płytki kanał udający Rawę. Kanał, do którego woda trafia... z instalacji wodociągowej! Poza rynkiem, na przebiegu wzdłuż kampusu uniwersyteckiego Rawa jest pogrążonym poniżej poziomu ulicy kanałem.

Częściowo ujętym w betonowe obrzeża i trawiaste spadki, częściowo całkowicie zabetonowanym. Niegdysiejsza rzeka stanowi dziś jedynie fragment systemu odwodnienia deszczowego katowickich ulic i, co ciekawe, nie budzi zainteresowania ani władz lokalnych, ani regionalnych, o mieszkańcach Katowic nie wspominając.

Projekt ma przywrócić rzekę do świadomości społeczeństwa poprzez zasugerowanie, że Rawa i jej otoczenie są dobrym adresem do życia, nauki, mieszkania i rozrywki. 

Dom Nad Ruczajem ma też drugą funkcję - instalacja w istocie jest krytą ławką na pływającym pomoście. Można na niej, i w jej wnętrzu zjeść drugie śniadanie, poczytać w czasie deszczu lub poopalać się na pomoście w słoneczny dzień. W ten sposób otoczony istniejącą naturalną zielenią Dom Nad Ruczajem może wprowadzić Rawę z powrotem na mapę Katowic, w co gorąco wierzą autor oraz organizatorzy Katowice Street Art Festival 2017.

Autor: Jakub Szczęsny

Kuratorka: Matylda Sałajewska

Produkcja: Katarzyna Stalicka

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych