PARTNER PORTALU

Dom seniora. Jak zarządzać dostępnym budżetem?

Senioralne długi nie są nowością. Wielu emerytom nie wystarcza na podstawowe potrzeby. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że aż 60 proc. seniorów wydaje posiadane środki pieniężne na pokrycie wydatków bieżących, w tym czynszu, opłat mieszkaniowych, podstawowych zakupów.

Autor: housemarket.pl 31 sierpnia 2017 15:31

Z kompleksowego raportu, przeprowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, we współpracy z m.in. GUS, UOKiK oraz CBOS wynika, że już w 2015 roku emeryci w skali miesiąca wydawali więcej – 1459 zł, niż otrzymywali – 1407 zł. Z danych KRD wynika, że średni dług seniora to 12,3 tys. zł, a samo zadłużenie osób starszych sięga 30 mld zł.

– Większość polskich seniorów znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Z badania, które przeprowadziliśmy wśród naszych klientów, wynika, że ponad połowa z nich nie może liczyć na pomoc bliskich, także finansową. Bolączką osób starszych są nie tylko niskie emerytury, ale również wysokie koszty utrzymania np. mieszkania – mówi Robert Majkowski, prezes funduszu hipotecznego Dom. - Dużym problemem jest również niestabilność senioralnego portfela, w którym emerytura stanowi jedyne źródło przychodu. Seniorzy żyją coraz bardziej świadomie i aktywnie, ale wciąż nie są przedsiębiorczy. Rzadko zdarza się, by emeryt prowadził własną działalność gospodarczą lub pobierał rentę dożywotnią - dodaje Robert Majkowski.

Kontroluj swój budżet

Świadomość jakim budżetem dysponujemy powinna być podstawą do racjonalnego planowania wydatków u każdego seniora. Tymczasem, według GUS-u blisko co trzecie gospodarstwo domowe źle ocenia swój stan finansowy. Jak senior może sobie z tym poradzić? Warto zapisywać wszystko na kartce. Zacząć od miesięcznych przychodów, kosztów stałych (np. rachunków za wodę, prąd, media), a skończyć na regularnym zapisywaniu comiesięcznych wydatków. Najlepiej, jeśli podzielimy je na codzienne i miesięczne oraz z wyprzedzeniem zaplanujemy zakup rzeczy (np. leków, proszków, zimowych butów), które będą dodatkowym obciążeniem dla naszego budżetu. Warto również zadbać o odkładanie niewielkich kwot, które mogą być ratunkiem w razie nieprzewidzianych wydatków.

– Polacy nie oszczędzają ani na emeryturę, ani na emeryturze. Z raportu opracowanego przez Pracownię Badań Społecznych, którego wnioski opublikowała Gazeta Wyborcza wynika, że tylko 21 %. Polaków oszczędza lub podejmuje jakiekolwiek działania z myślą o przyszłej emeryturze. Blisko połowa badanych (45 %.) zamiast płacić składkę emerytalną wolałoby otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Z kolei 68 %. przyznaje, że zaczęłaby oszczędzać w ramach III filaru, ale tylko wtedy, gdy państwo lub pracodawca dopłaciliby do tego – mówi Robert Majkowski. - Z odkładaniem gotówki na emeryturze również jest ciężko, ponieważ seniorzy nie mają z czego odkładać, a bardzo często obawiają się, że na tzw. czarną godzinę nie mają żadnego zabezpieczenia. To odwieczny problem – dodaje.

Korzystaj z porad specjalistów

Senior zarządzający swoim budżetem powinien pamiętać, że oprócz podjęcia samodzielnych działań, może wziąć udział w różnych inicjatywach edukacyjnych. Jedną z nich jest organizowany przez Federację Uniwersytetów Trzeciego Wieku program „Nowoczesne i bezpieczne finanse Seniora”. Obecnie trwa VI edycja tego projektu. Podczas wykładów i warsztatów oraz poprzez korzystanie z materiałów informacyjnych, seniorzy mogą dowiedzieć się jak w bezpieczny i nowoczesny sposób zarządzać swoimi pieniędzmi. Dodatkowo uruchomiony został telefoniczny punkt informacyjno–doradczy, w którym seniorzy mogą bezpłatnie skorzystać z konsultacji finansowych. Od kilku lat trwa również akcja edukacyjna Policji „Bezpieczny Senior”, w ramach której podczas lokalnych spotkań policjanci omawiają najczęstsze sposoby oszukiwania Seniorów, z jakich korzystają przestępcy. MRPiPS wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i rozpoczęło kampanię informacyjną „Bezpieczny i Aktywny Senior”. W jej ramach do osób starszych trafiło już blisko 20 tys. ulotek, powieszono plakaty edukcyjne. W urzędach pocztowych i oddziałach ZUS jest wyświetlany film informacyjny, skierowany do seniorów

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych