PARTNER PORTALU

Dom szyty na miarę

Warto korzystać z pomocy architekta, ponieważ obiektywnie patrzy na potrzeby i możliwości inwestora. Często też może zaproponować korzystniejsze, ciekawsze i bardziej funkcjonalne rozwiązania - twierdzi Damian Hołownia z H+ Architektura.

Autor: Propertydesign.pl 22 lutego 2016 15:15

Coraz więcej ludzi ma świadomość, że estetyczna, przyjazna i funkcjonalna  architektura wpływa na jakość życia oraz że warto zaangażować architekta w planowanie swojego miejsca do życia  - przekonuje Damian Hołownia. Takie myślenie pojawia się zarówno w projektowaniu obiektów komercyjnych, jak i domów jednorodzinnych.

- Często rozwiązania katalogowe są niewystarczające dla wymagającego i świadomego inwestora. Pragnie on stworzyć coś na wzór garnituru na miarę. Racjonalnie zaplanowanie miejsca do życia na etapie projektu pozwala na oszczędności poprzez brak zbędnej powierzchni czy też uniknięcie rozwiązań, które nie sprawdzą się w tym konkretnym obiekcie. Każdy element projektu indywidualnego tworzony jest w porozumieniu z inwestorem, projektowany specjalnie po to, aby spełnić konkretną potrzebę – podkreśla Hołownia.

Jak nadmienia architekt, bywają inwestorzy, którzy potrafią dostrzec różnicę między przestrzenią zaprojektowaną i zaplanowaną, a tworzącą się chaotycznie lub tworzoną bez przemyślenia potrzeb użytkownika. - W przestrzeni przemyślanej użytkownik czuje się - często nieświadomie – lepiej, zachowuje się i porusza intuicyjnie, a co najważniejsze sprawnie.  Świadomość przestrzeni może wynikać z tego, ze oglądamy coraz więcej dobrej architektury, albo z pewnego etapu dojrzewania społeczeństwa po okresie przebywania w PRL-owskim obozie i architektury narzucanej z góry. Może to być kolejny etap poszukiwania piękna. Do tej pory szukaliśmy i nadal szukamy piękna w kolorowych termomodernizacjach, kolorowych domach: pseudo-dworkach. Może to mija? - zauważa Hołownia.

Zdaniem architekta należy pamiętać, że budowa domu czy też urządzanie swojego mieszkania to często inwestycja na lata albo na całe życie. Czy warto zatem zaniedbać plan tego wydarzenia?

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych