PARTNER PORTALU

Duże mieszkania są popularne w Poznaniu

Stolica Wielkopolski od dłuższego czasu jest liderem pod względem popularności mieszkań o dużym metrażu. Przeciętne mieszkanie kupowane na rynku wtórnym ma tam niemal 59 metrów kwadratowych.

Autor: HouseMarket.pl 03 lutego 2016 12:26

Dużym zainteresowaniem kupujących cieszą się lokale w nowym budownictwie oraz te w blokach z wielkiej płyty - wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera. Początek roku przyniósł niekorzystne zmiany dla kredytobiorców. Znacząco obniżyła się przeciętna zdolność kredytowa, a część banków zdecydowała się na podniesienie marż.

W Poznaniu cenią duży metraż

Poznań już od dłuższego czasu należy do miast, w których statystycznie nabywane są największe mieszkania. Średni metraż w stolicy Wielkopolski to prawie 59 metrów kwadratowych. Spośród dużych miast równie duże mieszkania sprzedają się tylko w Gdańsku. W porównaniu do zeszłego roku kupowane obecnie nieruchomości są tańsze o prawie 3 proc. W ostatnich transakcjach przeważają mieszkania o metrażu od 45 do 70 mkw. Dużym zainteresowaniem kupujących cieszą się lokale w nowym budownictwie oraz te w blokach z wielkiej płyty.

– Osoby sprzedające nieruchomości z niższej półki cenowej mogą zwiększać atrakcyjność swoich ofert możliwością uzyskania dopłaty w ramach MdM-u. Obecny limit dla rynku wtórnego w Poznaniu (4847,40 zł za mkw.) daje możliwość znalezienia ciekawej oferty – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Mniejsza dostępność kredytów

Ze względu na podwyżki marż kredyty hipoteczne stały się droższe i trudniej dostępne. Kupując w Poznaniu mieszkanie o powszechni 60 mkw. za średnią cenę i posiadając 10 proc. wkładu własnego rata wyniesie obecnie 1486 zł.

To o 10 zł więcej niż w październiku 2015 r., czyli jeszcze przed podwyżkami. Jednak dzięki temu, że stopy procentowe w Polsce pozostają rekordowo niskie, to nawet mimo wspomnianych podwyżek, kredyty nadal można uznać za dość tanie. Średnie oprocentowanie z najniższym (10 proc.) wkładem własnym wynosi bowiem 4,03 proc. W 2010 r., kiedy obowiązywał podobny poziom marż, było to natomiast ponad 6 proc.

Podwyżki marż oraz zalecenia KNF spowodowały, że w ostatnim czasie znacząco spadła zdolność kredytowa. W przypadku trzyosobowej rodziny z dochodem 5 tys. zł netto średnia dostępna kwota kredytu wynosi obecnie 382 tys. zł. Jeszcze we wrześniu banki oferowały około 460 tys. zł.

– Trzeba jednak dodać, że wciąż w dwóch instytucjach taka rodzina może liczyć na ponad 500 000 zł. Kredyty są nieco mniej dostępne także ze względu na wejście w życie kolejnych zapisów rekomendacji S. Niestety spowodowała ona, że dwukrotnie wzrosła liczba banków, które wymagają wkładu własnego wynoszącego 15 proc. lub 20 proc. wartości nieruchomości. Na szczęście kredyty z wkładem 10 proc. nadal są dostępne w dziewięciu bankach. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych