PARTNER PORTALU

Dwa pokoje biją rekordy. Znikają na etapie dziury w ziemi

Ceny dwupokojowych mieszkań są stabilne, a w niektórych lokalizacjach pną się do góry. Popyt na te oferty generują zarówno inwestorzy, jak i osoby posiłkujące się kredytem.

Autor: HouseMarket.pl 04 lipca 2016 10:33

280 tys. zł – tyle wynosi przeciętna ofertowa cena za dwa pokoje na rynku pierwotnym w Polsce – podaje serwis Tabelaofert.pl. Oczywiście w poszczególnych aglomeracjach widać spore różnice w cennikach deweloperów. Na najdroższym Mazowszu dwupokojowe „M” kosztuje przeciętnie 326 tys. zł. Znacznie taniej w regionach: na Dolnym Śląsku deweloperzy oferują „dwójki” za 266 tys. zł, w Łodzi i okolicach – za 221 tys. zł, a na Pomorzu wyjściowa stawka oscyluje wokół 228 tys. zł.

– Pamiętajmy, że klienci przeważnie poszukują ofert o powierzchniach 45-60 mkw. Zwykle są to więc dwa pokoje lub kompaktowe „trójki”. Stąd ich ceny są stabilne, a w popularnych lokalizacjach nawet się zwiększają – zapewnia Wioletta Kleniewska, dyrektor sprzedaży i marketingu Polnordu.

Popularne „M”

Deweloperzy w swych inwestycjach przewidują duży udział mieszkań dwupokojowych. Ich odsetek obejmuje 40 proc., a w niektórych przypadkach nawet i ponad 50 proc. całego projektu. Jednocześnie najatrakcyjniejsze „dwójki” znikają z rynku w błyskawicznym tempie, nierzadko nawet na etapie przysłowiowej „dziury w ziemi”. Z ostatniego raportu Amron - Sarfin wynika, że np. w Warszawie największym powodzeniem (24,5 proc. nabywców) cieszą się lokale liczące 45-55 mkw., czyli właśnie dwa pokoje, ewentualnie „trójki”.

– Mieszkania tego typu, w segmencie popularnym, uchodzą za dość tanie i jednocześnie są o wiele bardziej praktyczne niż kawalerki. Są również korzystnym rozwiązaniem dla inwestora, który może liczyć na wyższą stopę zwrotu z najmu dwóch pokoi niż jednego – tłumaczy Wioletta Kleniewska – Można się spodziewać, że w kolejnych latach deweloperzy będą nadal utrzymywali wysoki udział tego typu lokali – prognozuje.

Polnord oferuje obecnie dwa pokoje we wszystkich realizowanych inwestycjach, m.in. w projekcie Brzozowy Zakątek, powstającym w stołecznym Miasteczku Wilanów. Lokale te mają najbardziej popularne wśród klientów metraże – od 38 do 52 mkw. Pierwszy etap tej inwestycji, liczący w sumie 124 mieszkania, zostanie oddany w przyszłym roku. Jak jednak zaznaczają przedstawiciele dewelopera, dwa pokoje rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Polnord ma również w sprzedaży „dwójki” w swych trójmiejskich projektach, m.in. w III etapie 2 Potoków przy ul. Guderskiego w Gdańsku. Jednak do kupienia pozostało niewiele ofert – ponieważ lokale te, już gotowe, kosztują od 3990 zł za mkw., budzą żywe zainteresowanie wśród klientów. Nieco więcej „dwójek” jest do wzięcia w kolejnym, IV etapie inwestycji, który trafił do sprzedaży w listopadzie 2015 r. Tu do kupienia są dwa pokoje o pow. 36 mkw. Będą gotowe pod koniec br.

W polskiej walucie

Mimo sporego udziału zakupów inwestycyjnych, szacowanego na poziomie 10 – 20 proc. w zależności od lokalizacji i rodzaju projektu, zdecydowana większość klientów jest zdana na pomoc banków. A ta nieco osłabła w ostatnich miesiącach, bo jak szacują przedstawiciele Lion’s Bank, obecnie rodzina może pożyczyć na mieszkanie aż o 103 tys. zł mniej niż rok temu, co jest efektem wprowadzenia m.in. podatku bankowego. Z drugiej strony, jak zauważa Marcin Drogomirecki z Morizon.pl, większość banków zareagowała już także na najnowszy podatek, więc teraz nie przewiduje się wzrostu marży i tym samym kosztów kredytu. – Obecnie kredyt w PLN jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ ryzyko walutowe może całkowicie zniweczyć wszelkie oszczędności wynikające ze stóp procentowych. Do połowy 2017 r. stopy procentowe w Polsce pozostaną na obecnym poziomie, więc koszty kredytowe nie powinny ulec zmianie – prognozuje Drogomirecki. Stabilny popyt na kredyty hipoteczne potwierdzają m.in dane Amron – Sarfin, według których w I kw. 2015 r. udzielono 42,2 tys. nowych kredytów a w I kw. 2016 r. – 44,7 tysięcy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych