PARTNER PORTALU

Dziesięć pytań o Mieszkanie dla Młodych

Rok 2018 ostatni rok na skorzystanie z finansowego wsparcia w programie Mieszkanie dla Młodych. Zebraliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania, które mogą paść, jeśli chcemy skorzystać z finansowego wsparcia przy zakupie własnego M.

Autor: HouseMarket.pl 29 grudnia 2016 15:31

1. Kiedy zostaną odblokowane środki na finansowe wsparcie z limitu 2017 r.?

Popularność rządowego programu Mieszkanie dla Młodych była tak duża, że zgodnie z zapisami ustawowymi, już w lipcu 2016 r. zamrożono 50 proc. pozostałego limitu środków na 2017 r., by uruchomić go ponownie 1 stycznia 2017 r.

2. Czy już teraz mogę się przygotować np. kompletować dokumenty, by usprawnić procedurę przyznawania dofinansowania wkładu własnego?

Dokumentację kredytową  w swoim banku można złożyć przed 1 stycznia. Banki kredytujące mogą przeprowadzać wstępną weryfikację składanych dokumentów. Dzięki temu, że pierwsze kroki poczynimy w grudniu, w styczniu trzeba będzie tylko uzupełnić dokumenty potrzebne do rejestracji wniosku o dofinansowanie wkładu własnego przez bank kredytujący w dedykowanym bankom do tego celu portalu udostępnionym przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

3. Ile zostało pieniędzy z limitu na 2017 r.?

Na finansowe wsparcie w 2017 roku zarezerwowano 746 mln zł. Niemal 50 proc. puli zostało już rozdysponowanych. Zatem od stycznia 2017 roku BGK będzie mógł przyznać finansowe wsparcie w kwocie nie wyższej niż 382 mln zł.

4. Jaka pula pieniędzy jest przeznaczona na rok 2018?

Nabywcy cały czas mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania wkładu własnego nastąpi w 2018 r. Limit środków przewidziany na 2018 r. to 762 mln zł. Nabywcy mogą wnioskować o dofinansowanie wyłącznie do dnia, w którym łączna kwota wynikająca z wniosków przekazanych przez banki kredytujące do BGK osiągnie równowartość 50 proc. kwoty limitu środków, tj. 381 mln zł do końca 2017 r. lub 95 proc. kwoty limitu środków w roku 2018, jednak nie później niż do 30 września 2018 r.

5. Czy starczy pieniędzy dla wszystkich chętnych?

Wszystko zależy od tego, ilu będzie chętnych. Ale program Mieszkanie dla Młodych z roku na rok zyskiwał na popularności i chętnych na rządowe finansowe wsparcie  nie brakowało. Zatem można przypuszczać, że środki na finansowe wsparcie na 2017 rok mogą wyczerpać  się dość szybko mimo, że pula na rok 2017 jest wyższa, niż ta z roku 2016. Chętni na skorzystanie z finansowego wsparcia nie powinni więc nadmiernie zwlekać ze złożeniem wniosku.

6. Kto może skorzystać z finansowego wsparcia i jakie mieszkanie może kupić?

Nabywcy mogą wnioskować o dofinansowanie wkładu własnego na dotychczasowych, określonych ustawą warunkach, tj.

- młodszy z nabywców w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nie może mieć więcej niż 35 lat – warunek ten nie dotyczy rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci, które w dniu złożenia wniosku wychowują przynajmniej troje dzieci;

- nabywca nie jest właścicielem innego, nawet najmniejszego mieszkania – warunek ten nie dotyczy rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci, które w dniu złożenia wniosku wychowują przynajmniej troje dzieci;

- nabywana nieruchomość nie może przekraczać 75 mkw. powierzchni użytkowej dla mieszkania i 100 mkw. dla domu jednorodzinnego – dla rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci, które w dniu złożenia wniosku wychowują przynajmniej troje dzieci maksymalne powierzchnie użytkowe są o 10 mkw. większe.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych