PARTNER PORTALU

Dziś Dzień Wolności Hipotecznej

Ile dni trzeba pracować, aby zarobić na 12 rat kredytu hipotecznego? Statystycznemu obywatelowi zajęło to w tym roku 142 dni. To najlepszy wynik od 9 lat i o 3 dni krócej niż w 2016 rok.

Autor: HouseMarket.pl 22 maja 2017 11:19

Gdyby tego było mało, pieniądze trafiające do kredytobiorców z programu 500 Plus, skróciłyby oczekiwanie na wolność hipoteczną przynajmniej o kolejne 15 dni – wynika za szacunków Open Finance.

Dziś, a więc 22 maja 2017 r. przypada Dzień Wolności Hipotecznej. Jest to symboliczna data, od której przeciętny obywatel przestaje w danym roku zarabiać na obsługę kredytu mieszkaniowego, a zaczyna na siebie. Z obliczeń Open Finance wynika, że w 2017 roku zajęło to 142 dni. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2012 roku, aby spłacić należne za ten rok raty kredytowe trzeba było zarabiać aż 179 dni, czyli o 37 dni dłużej.

Tym razem na korzyść kredytobiorców działały zmiany na rynku pracy. Presja na wzrost wynagrodzeń doprowadziła do tego, że przeciętny Kowalski zarabia dziś o prawie 3,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnia pensja netto wzrosła w 2016 roku do prawie 2890 zł miesięcznie z około 2780 zł rok wcześniej – wynika za statystyk opublikowanych przez GUS. Tylko dzięki tej statystycznej podwyżce, kredytobiorcy wcześniej niż przed rokiem zarobili na obsługę posiadanych kredytów.

- Trzeba podkreślić, że oprocentowanie mieszkaniowych długów na przestrzeni 12 miesięcy kosmetycznie wzrosło. Między innymi dlatego raty płacone przez Polaków wzrosły przeciętnie o 1,4 proc. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, można już cieszyć się, że dobrnęliśmy do symbolicznego dnia, w którym statystyczny zatrudniony zarobił już wystarczająco dużo, aby pokryć w danym roku wszystkie raty przeciętnego kredytu hipotecznego – tłumaczy Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Większość kredytów mają rodziny

W praktyce Dzień Wolności Hipotecznej sporo osób świętowało już wcześniej. W oczywisty sposób dotyczy to osób zarabiający więcej niż średnia, ale też rodzin, w których dwie osoby pracują, a więc podwójne miesięczne wynagrodzenie powinno pozwolić szybciej uporać się z ratami mieszkaniowego długu. Trzeba bowiem pamiętać, że w gronie kredytobiorców większość to pary. Potwierdzają to dane Eurostatu o zadłużeniu właścicieli nieruchomości. Wynika z nich, że w 2015 roku w Polsce tylko 6,1 proc. singli i aż 28,6 proc. rodzin z jednym dzieckiem posiadało kredyt hipoteczny.

- Gdyby więc przyjąć, że w rodzinie pracują dwie osoby i każda zarabia średnią krajową, to na raty zarobiłyby już pod koniec pierwszego kwartału (12 marca). Na 12 rat kredytu hipotecznego przeciętna rodzina mogłaby zarobić w 71 dni, a więc w mniej niż 3 miesiące – dodaje Bartosz Turek.

15 dni wolnego dzięki 500 Plus

W opłaceniu comiesięcznych rat części kredytobiorców pomóc może też program 500 Plus. Według danych Eurostatu rodzin z kredytem i dwójką dzieci jest w Polsce 323 tys., a przynajmniej trzy pociechy mają kolejne 84 tys. rodzin. Zakładając zachowawczo, że każda z nich ubiegałaby się o świadczenie pieniężne tylko na drugie i trzecie dziecko, to dla statystycznego kredytobiorcy oznaczałoby to skrócenie oczekiwania na Dzień Wolności Hipotecznej o 15 dni (ze 142 dni do 127 dni). W takim wypadku dłużnicy hipoteczni przestaliby zarabiać na raty już 7 maja 2016 roku.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych