PARTNER PORTALU

EEC 2015: 5 mld zł z funduszu municypalnego na zakup mieszkań

BGK zapowiada, że będzie wspierać inwestycje mieszkaniowe nie tylko dla średnio zarabiających, ale i biedniejszych obywateli.

Autor: portalsamorzadowy.pl 21 kwietnia 2015 14:49

Mowa o funduszu municypalnym, który w porozumieniu z gminami może być rozwiązaniem dla problemów braku lokali komunalnych. Utworzony i finansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, działa komercyjnie w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. W marcu chętni mieli możliwość rezerwacji i podpisywania umów na wybrane mieszkania w Poznaniu.

W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Ale jak zauważa Danuta Kamińska, przewodnicząca komisji skarbników Unii Metropoli Polskich, koszty wynajmu to spory wydatek, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

W kraju gminy borykają się z problemem mieszkań komunalnych. Tu pomóc może nowa formuła w działaniach BGK - fundusz municypalny. – To model finansowania inwestycji związanych z niezwykle ważnymi potrzebami mieszkańców gmin – tłumaczy Paweł Lisowski, dyrektor ds. współpracy z samorządami BGK. Jak dodaje ma to być fundusz wspierający spółki miejskie w tym zakresie. - To połączenia aportu gminy z kapitałem BGK – kontynuuje Lisowski. Jak podkreśla, chodzi o wieloletnie finansowanie inwestycji komunalnych.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji panelu „Inwestycje samorządu w perspektywie 2020” podczas EEC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych