PARTNER PORTALU

EEC 2015: Niska emisja a mentalność społeczeństwa

Do 2020 r. deweloperzy będą musieli realizować normy niskoemisyjne w budowanych obiektach, ale czy normy te będą realizowane?

Autor: portalsamorzadowy.pl 21 kwietnia 2015 15:38

- Jestem sceptyczny w tej kwestii. Jak normy będą realizowane przez indywidualnych deweloperów trudno powiedzieć. Zawsze coś da się obejść. Trzeba więc albo reżimowych kontroli, albo odwoływać się do mentalności - mówi Zbigniew Michniowski, prezes stowarzyszenia Gmin Polska Siec „Energie Cites”.

Jego zdaniem dopóki mieszkańcy nie będą mieć pewności, że zwrot za podwyższoną wartość mieszkania czy domu pasywnego zwróci się w ciągu kilku kilkunastu lat, to będą wybierać dom o gorszych parametrach energetycznych, ale tańszy w budowie.

Podkreśla, ze wszystko odbija się na gminach, bo to w gminach powietrze jest zanieczyszczone, ale to do gmin mają pretensje mieszkańcy za powietrze jakim oddychają mimo, że często sami winni są zanieczyszczeń. Bez zmiany sposobu myślenia niewiele się zmieni.

- Spotkałem się z sytuacjami, w których były pretensje do urzędów, że rozdaje pieniądze na wymiany pieców, to pretensje tych którzy nie wymieniali. Ale to przecież nie są pieniądze tylko na wymianę pieca w konkretnym domu, ale pieniądze na poprawę powietrza jakim oddychają wszyscy sąsiedzi naokoło – dodaje Michniowski.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Niska emisja”, która odbyła się 21 kwietnia 2015 r., w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych