PARTNER PORTALU

EEC 2015: Wrocław ma pomysł na mieszkaniówkę

TBS Wrocław wybudowało do tej pory ok. 3,5 tys. mieszkań. - To dobry systemem, który zadziałał i wzbogacił rynek mieszkaniowy w mieście. Mamy program na kolejne tysiąc lokali, do którego „ustawiają się kolejki” – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, gość Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Autor: housemarket.pl 22 kwietnia 2015 19:26

- Co więcej, TBS mogą być perspektywiczne w realizacji programu budowy mieszkań na wynajem – zaznaczył wiceprezydent Wrocławia.

TBS Wrocław jest spółką, której jedynym właścicielem jest Gmina Wrocław. Towarzystwo finansuje swoje inwestycje głównie z preferencyjnych kredytów udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Miasto ma też inną ofertę dla swoich mieszkańców. To nowatorski pomysł wrocławskiej kooperatywy mieszkaniowej. - Opracowaliśmy plan wzorcowego osiedla, za pomocą którego będziemy promować tę ideę. Chcemy zebrać ludzi, którzy wezmą sprawy w soje ręce, zbudują dla siebie osiedle, będą o nie dbać, a my pomożemy im, oddając grunt w wieczyste użytkowanie – wyjaśnia Adam Grehl. - Niestety ograniczeniem jest polityka banków, która kompletnie nie dopuszcza finansowania takich inwestycji jak kooperatywa.

Władze Wrocławia mają także pomysł realizacji mieszkań dla seniorów. Osoby starsze mogłyby otrzymywać takie lokale w zamian np. za zbyt duże jak na ich potrzeby i niepraktyczne z punktu widzenia użytkowania przez seniorów, lokale komunalne.

Wspólnie z Gminą realizowany jest „Program Absolwent”, w ramach którego, przy finansowym wsparciu Gminy, mieszkania na wynajem otrzymują młodzi pracownicy naukowi wrocławskich wyższych uczelni.

Podkreślił jednak, że miasto potrzebuje różnorodności i każdej formy budownictwa mieszkaniowego, na którą jest popyt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych