PARTNER PORTALU

EEC 2016: Architekturze polskich miast brakuje ładu

Na razie tylko Ciechanów przyjął uchwałę krajobrazową. Kraków jest w trakcie jej tworzenia. Zdaniem przedstawicieli resortu kultury samorządy nie garną się do poprawy ładu przestrzennego.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl 20 maja 2016 10:57

- Dlaczego Polska jest krajem o nieprzemyślanej architekturze, czemu samorządy wciąż nie chcą przyjmować u siebie zapisów ustawy krajobrazowej, czemu tyle szpetnych reklam jest w polskich miastach? Bo to zależy od mentalności ludzi – mówiła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Magdalena Gawin podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury.

- W krajach Europy Zachodniej o wyglądzie przestrzeni całkowicie decydują samorządy. U nas zostawienie w rękach samorządów decydowania o wszystkim nie skończyłoby się dobrze – dodała.

Ustawa krajobrazowa weszła w życie we wrześniu ub. roku. Ma pomóc samorządom w uporządkowaniu m.in. obecności reklam w przestrzeni publicznej oraz pozwolić zadbać o ład przestrzenny i ochronę krajobrazu. Ustawa wprowadza m.in. kary za nielegalne reklamy.

Ponadto daje samorządom możliwość uchwalenia lokalnego kodeksu reklamowego, w którym określone zostaną zasady sytuowania m.in. nośników reklam.

Zdaniem Gawin wiedza architektów i twórców musi zejść na poziom lokalnych władz i mieszkańców bo inaczej nie będzie poprawy „ładu przestrzennego”.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji w trakcie panelu „Nowoczesny mecenat” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych