PARTNER PORTALU

EEC 2016: Budowa mieszkań w kontekście uchodźców

Polityka i zarządzanie przestrzeniami miejskimi potrafią iść w parze. Szczególnie w tak trudnych czasach dla Europy, gdy na horyzoncie jest problem uchodźców – mówią uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 20 maja 2016 11:52

Jan Olbrycht przedstawia dwa przykłady politycznego punktu widzenia mającego wpływ na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Jednym jest Barcelona.

– Znana squaterka mocno związana ze środowiskami lewackimi została burmistrzem miasta. Jej pierwszą decyzją było zwrócenie uwagi na to, że Barcelona jest w niewłaściwy sposób zalewana przez turystów i że należy zwrócić większą uwagę na mieszkańców. Zatrzymała więc budowę czterech hoteli, mimo procesów prawnych i 3-4 tys. miejsc pracy, które zostały utracone. Teraz w tej przestrzeni mają stanąć budynki socjalne – mówi europoseł.

Jako drugi przykład Olbrycht podaje Madryt, gdzie nowa burmistrz doszła do wniosku, że ma dość dominacji wielkich kapitalistów i wstrzymała budowę pola golfowego stwierdzając, że to idealne miejsce dla budynków mieszkalnych.

Jednym z ważniejszych tematów w Europie jest kwestia uchodźców – kontynuuje Olbrycht i dodaje, że to problem niezwykle ważny dla miast.

– Doszło do wykorzystania różnego rodzaju elementów przestrzeni publicznej, w niektórych miastach zamknięto sale gimnastyczne albo wykorzystano różne obiekty, gdzie można było tych ludzi ulokować. W Brukseli ci ludzie zadomowili się w parkach, co zmieniło w jeden dzień obraz tej części miasta w koczowisko. To jest początek procesu, który będzie się dalej toczył. Dyskusja czy przyjmiemy czy nie przyjmiemy uchodźców – nie ma takiego znaczenia jak to, co zrobić z tymi ludźmi.

To rodzi nowe wyzwania, to temat nie europejski a globalny. Główny ciężar pada na miasta – konstatuje Olbrycht.

 Artykuł powstał na podstawie dyskusji podczas panelu „Zarządzanie przestrzenią miejską” w trakcie VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych