PARTNER PORTALU

EEC 2016: Mieszkania przy galeriach są popularne

Czy galerie handlowe zabijają życie w centrach miast? A może wręcz przeciwnie – mogą mieć funkcje centrotwórcze? – między innymi o tym dyskutowali uczestnicy panelu „Zarządzanie przestrzenią miejską” podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Autor: HouseMarket.pl 20 maja 2016 16:58

Jak mówi Jacek Terebus, wiceprezydent Płocka, galerie handlowe zniszczyły śródmieście w Płocku. – W naszym mieście powstały dwie galerie na stosunkowo nowym osiedlu, które zamieszkuje ok. 30 tys. osób. To jest teraz małe, oddzielne miasto. Ta przestrzeń stała się bardzo wygodna do mieszkania, ludzie chętnie kupują tam mieszkania, bo tam mają wszystko.

Wiceprezydent Płocka przyznaje, że miasto stara się przywrócić centrum do życia, ale nie jest to łatwe.

– Trzeba też wpłynąć na mentalność ludzi. Nie mamy mieszkańców na starówce, bo ludzie nie spędzają tam weekendów, ale idą za komercją i spędzają czas tam, gdzie mają blisko miejsce zamieszkania – mówi Terebus i dodaje, że problem pojawia się wtedy, gdy galerie zostają wynoszone poza ścisłe centrum miasta, ciągnąć za sobą mieszkańców.

Na kwestie ulokowania galerii handlowych zwraca uwagę Bogusław Hajda, architekt-urbanista.

– Galerie handlowe mogą mieć funkcje centrotwórcze – uważa Hajda, członek Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji. – Bytom jest dobrym przykładem. Ulokowanie galerii w śródmieściu ożywiło centrum, bo ludzie zaczęli tam wracać, spędzać czas wokół galerii. Właściciele sąsiednich kamienic poszli za ciosem i zaczęli odnawiać swoje budynki. Wzrósł też poziom bezpieczeństwa w centrum, dzięki temu, że miejsce się zaludniło – zauważa Hajda.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji w trakcie panelu „Zarządzanie przestrzenią miejską” podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych