PARTNER PORTALU

EEC 2016: Smart Cities to miasta mądrze zarządzane

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach specjaliści z branży IT i samorządowcy mówią o sposobach mądrego zarządzania miastami. Zwracają uwagę na potrzebę dialogu władzy z mieszkańcami oraz tłumaczą dla wielu wciąż niezrozumiałe pojęcie smart city, mówiąc, że nie chodzi tylko o technologię.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl 19 maja 2016 16:22

- Chcę zaprotestować przeciwko tezie, że smart city to systemy IT - mówi Marek Bielski, członek zarządu w firmie Siemens.

Jak podkreśla, smart cities to przede wszystkim miasta przyjazne mieszkańcom, mądrze zarządzane, gdzie rzeczy potrzebne znajdują się zawsze we właściwym miejscu i czasie.

- Na nic nie trzeba czekać, nie trzeba się borykać z zanieczyszczonym powietrzem ani stać w korkach – to jest smart city - podkreśla Bielski. - Nie chodzi tylko o systemy informatyczne. Małe miasta mogą być smart bez potrzeby komputeryzacji - dodaje.

- To też rozważne i efektywne zarządzanie przestrzenią miejską - wtóruje Krzysztof Kupczyk, dyr. ds. infrastruktury energetycznej w FBSerwis.

- Jeśli samorządy są w stanie efektywnie decydować o rozwiązaniach dla swoich miast i wskazuję te, które odpowiadają potrzebom mieszkańców – np. budują kawałek ważnej drogi zamiast rozwiązania IT - to też jest smart city - mówi.

W dyskusji podkreślano też, że jest potrzeba zarządzania miastem, a nie administrowania nim.

– Administrowanie to reagowanie na bieżące zjawiska i niestety jest praktykowane w wielu miastach. Zarządzanie to przewidywanie i kierowanie rozwojem miast w sposób zrównoważony - zaznacza Bielski.

Artykuł powstał na podstawie panelu „Zarządzanie współczesnymi miastami”, który odbył się podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych