PARTNER PORTALU

EEC 2016: Tanie mieszkania mogą pomóc samorządom

Jeśli uda się zagospodarować działki Skarbu Państwa na budownictwo mieszkaniowe, to powinny one stać się gruntami gminnymi - uważa Michał Pierończyk, zastępca prezydenta Rudy Śląskiej ds. zagospodarowania przestrzennego.

Autor: HouseMarket.pl 16 maja 2016 10:15

Według wiceprezydenta Rudy Śląskiej Michała Pierończyka rządowy pomysł budowy mieszkań na gruntach Skarbu Państwa wstępnie można ocenić pozytywnie, ponieważ wesprze gminy w realizacji polityki mieszkaniowej.

- Ciekawe tylko, kto ma tymi mieszkaniami zarządzać. W jakiś sposób samorząd powinien to robić. Grunty musiałyby wyjść z zasobu Skarbu Państwa i stać się gminnymi, aby wybudowane mieszkania weszły do zasobu komunalnego – tłumaczy wiceprezydent.

Według niego najlepszym rozwiązaniem byłoby udostępnienie przez rząd gruntów oraz środków na budowę w postaci niskooprocentowanego kredytu, a potem zbycie majątku na rzecz samorządu.

- Gdyby te propozycje szły w tym kierunku, to byłoby duże wsparcie dla gmin. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Skarb Państwa zleca wybudowanie mieszkań, a potem wyłania ich zarządcę. Ustawa o samorządzie terytorialnym nakazuje gminom zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych – podkreśla Michał Pierończyk.

Wiceprezydent będzie gościem sesji „Mieszkalnictwo i budownictwo mieszkaniowe”, która odbędzie się 20 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Michał Pierończyk od 2010 r. zajmuje się polityką mieszkaniową w Rudzie Śląskiej. Jest przedstawicielem Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych w Zespole ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Rząd pracuje nad Narodowym Programem Budowy Mieszkań. Program będzie miał na celu budowę mieszkań czynszowych z opcją dochodzenia do własności dla osób, których nie stać na zakup mieszkania. Kluczowym rozwiązaniem mają być kasy oszczędnościowo-budowlane, premiowane finansowo przez państwo, które młodym Polakom pozwolą ominąć jedną z poważniejszych barier przy zakupie mieszkania, jaką są wysokie wkłady własne przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych