PARTNER PORTALU

Eksperci o rynku nieruchomości. Wkład własny barierą rozwoju

Znaczenie instytucji wkładu własnego dla rynku nieruchomości. Rekomendacje dla Polski - taki tytuł nosi upubliczniony dziś raport przygotowany przez grupę ekspertów i analityków HRE Think Tank. Pierwszy z cyklicznych raportów koncentruje się na zagadnieniach związanych z finansowaniem zakupu nieruchomości.

Autor: housemarket.pl 08 grudnia 2017 12:48

Raport powstał z inicjatywy HRE Think Tank, w zarządzie którego zasiedli: Maciej Grabowski, prezes zarządu Fundacji Centrum Myśli Strategicznych; Michał Cebula, prezes zarządu Heritage Real Estate (HRE) oraz Michał Sapota, prezes zarządu Murapol. 

- upubliczniając raport, chcemy rozpocząć ogólnopolską debatę na temat funkcjonowania szeroko pojętego rynku nieruchomości. Pierwszy nasz raport koncentruje się na zagadnieniu związanym z jedną z kluczowych kwestii, czyli wkładem własnym, potrzebnym do zaciągnięcia kredytu na mieszkanie. Pokazujemy zjawisko w różnych ujęciach - bankowym, regulacyjnym, socjalnym. Odwołujemy się też do innych rynków. Żaden z pokazanych modeli nie jest idealny. Musimy wypracować zatem własny wzorzec, pasujący do polskich realiów i polskiego inwestora, uszyty niejako na miarę - mówi Michał Cebula.

- wymagany obecnie 20 proc. wkład własny dla zaciągnięcia kredytu na nieruchomość, jest barierą wykluczającą wielu nabywców, którzy nie dysponują kilkudziesięcioma tysiącami złotych na swoje pierwsze mieszkanie. Chcemy ten stan rzeczy zmienić. Odbędzie się to z korzyścią zarówno dla społeczeństwa, sektora nieruchomości oraz bankowego, jak i dla polskiej gospodarki. Wierzę, że merytoryczna dyskusja i nasze racjonalne argumenty trafią na podatny grunt - dodaje Michał Cebula.

Jaki miks regulacyjny zapewni zarówno rozwój rynku nieruchomości, jak i stabilność sektora finansowego? Zapewni rozwój gospodarczy i budowę fundamentów materialnych na przyszłość?

- takie pytania będziemy stawiać i formułować zdecydowane odpowiedzi. Sam rynek finansowy nie wypracuje odpowiednich na długi okres standardów - pokazały to kredyty frankowe czy brak kredytów mieszkaniowych na stałą stopę procentową obecnie. Regulator krajowy czy europejski może stosować zbyt zachowawcze i nieelastyczne podejście wykluczając część klientów z rynku. W naszej sytuacji, gdy zaufanie Polaków do rynków finansowych jest niskie, wymuszone ograniczenie przyszłej konsumpcji przez spłatę kredytu mieszkaniowego jest budowaniem naszego majątku na przyszłość. Nasze wynagrodzenia będą się zbliżać do europejskich. Powinniśmy również myśleć o budowaniu majątku Polaków, bo pozostaje on wielokrotnie niższy niż naszych zachodnich sąsiadów - podkreśla Maciej Grabowski.

- w mojej ocenie na rynku brakuje analiz, które w sposób obiektywny i wielopłaszczyznowy podejmują temat obecnej sytuacji na polskim rynku mieszkaniowym oraz zauważalnych na nim tendencji. Liczę, że niszę tę zagospodaruje powołany Think Tank, do zespołu którego mam przyjemność należeć. Prezentowany obecnie raport, rozpoczynający cykl tematycznych publikacji, zawiera istotne z punktu widzenia całej branży analizy i rekomendacje dla rynku mieszkaniowego. Wierzę, że zarówno omawiany dzisiaj materiał, jak i każdy kolejny, który powstanie w ramach Think Tanku, będzie źródłem cennych informacji dla wszystkich uczestników polskiego rynku mieszkaniowego, począwszy od ustawodawcy i instytucji finansowych, przez deweloperów, po klientów zainteresowanym nabyciem mieszkania - zaznacza Michał Sapota.

Raport zawiera trzy podstawowe rozdziały:

- polityka i instrumenty makroostrożnościowe w kontekście dostępności kredytu i rozwoju rynku nieruchomości w Polsce;

- rozwój instytucji wkładu własnego na krajowym rynku w latach 2007-2017;

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych