PARTNER PORTALU

Eksperci: rynek nieruchomości w Hongkongu czeka przecena

W Hongkongu bańka na rynku nieruchomości wciąż puchnie. Wzrosty cen nieruchomości w Hongkongu zwolniły jedynie na chwilę.

Autor: Lion's Bank 27 lipca 2015 14:01

Najnowsze dane ministerstwa zajmującego się badaniem cen sugerują już, że kupujący postanowili pompować rynkową bańkę dalej. I tak w maju br. za mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 40 mkw. trzeba było płacić równowartość aż 71 tys. zł za każdy metr. Jest to wynik aż o 19 proc. wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Co warto podkreślić najmniejsze mieszkania w Hongkongu są najtańsze, bowiem im większy metraż lokalu, tym trzeba za każdy metr płacić więcej. I tak przeciętny lokal o powierzchni od 70 do 100 mkw. został w maju sprzedany za równowartość ponad 86 tys. zł w przeliczeniu na metr, a największe nieruchomości (ponad 160 mkw.) rynek wycenił na prawie 120 tys. zł za mkw. i jest to średnia, a więc najdroższe nieruchomości mogą być wycenione nawet kilkukrotnie wyżej.

Jakby tego było mało szacunki wspomnianego ministerstwa dotyczą powierzchni liczonej po zewnętrznym obrysie mieszkania. Przy uwzględnieniu polskiej metodologii podane wyżej ceny byłyby oszacowane wyraźnie wyżej, bo nad Wisłą do powierzchni lokalu nie wlicza się obszaru zajmowanego przez ściany zewnętrzne i wewnętrzne mieszkania.

O tym, że na hongkońskim rynku mamy do czynienia z nienaturalną sytuacją może też świadczyć fakt, że jeszcze 10 lat temu za mieszkania płaciło się tam prawie 4 razy mniej niż dziś. Jedynym racjonalnym powodem dla takich zmian cen jest potężny popyt, a raczej palący niedobór mieszkań.
Rządzący robią wiele, aby zahamować szalone wzrosty cen. Póki co udaje im się to w ograniczonym zakresie. Rynek nie reaguje jeszcze na spowolnienie gospodarcze, niską opłacalność wynajmu, rosnącą podaż nowych mieszkań, uwolnienie nowych obszarów pod zabudowę, prowadzenie dodatkowych podatków, utrudnienia w dostępie do kredytów hipotecznych czy zbliżające się podwyżki stóp procentowych. Większość obserwatorów jest jednak zgodna, że nagromadzenie tych czynników w końcu przeleje czarę goryczy i doprowadzi do przecen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych