PARTNER PORTALU

Ekspert: nowy MdM szansą dla budownictwa spółdzielczego

Nowe zapisy wyrównują szanse spółdzielni w rynkowej walce z deweloperami, co może znacznie zwiększyć ich aktywność - uważa Artur Bekta, specjalista hipoteczny firmy Alex T. Great Doradcy Finansowi.

Autor: HouseMarket.pl 20 sierpnia 2015 10:51

Lada dzień w życie wchodzą przepisy na nowo regulujące pomoc państwa w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Czy zmiany w ustawie pobudzą rynek mieszkaniowy?

– Jest spora szansa, że nowe regulacje ożywią rynek mieszkaniowy – ocenia sytuację Artur Bekta, specjalista hipoteczny firmy Alex T. Great Doradcy Finansowi. – Ważną zmianą, o której wciąż niewiele się mówi, jest choćby włączenie do programu całego budownictwa spółdzielczego. Pamiętajmy, że w niewielkich miejscowościach spółdzielnie stanowią często jedyny podmiot, który wprowadza na rynek nowe mieszkania, stąd błędem poprzedniej ustawy było wyłączanie ich z programu. Nowe zapisy wyrównują teraz ich szanse w rynkowej walce z deweloperami, co może znacznie zwiększyć ich aktywność.

Bekta zwraca też uwagę na podstawową zmianę w programie. – Rynek wtórny od dawna czekał na to, by wyrównać jego prawa, nie jest bowiem niczym gorszym od rynku pierwotnego, a często jest wręcz jedynym rozwiązaniem dla tysięcy rodzin mieszkających w małych miejscowościach. Dobrze zatem, że w końcu o pomoc państwa będą mogły się ubiegać osoby gotowe kupić używane mieszkanie. Niepokojące są jednak wskaźniki, które regulują tu prawo do rządowej pomocy. Niskie limity cenowe dla mieszkań z rynku wtórnego mogą sprawić, że wciąż ledwie garstka takich mieszkań będzie objęta rządową dopłatą. Wskaźnik dla rynku pierwotnego wynosi dziś 110 proc. i w porównaniu z 90-procentowym poziomem przyjętym dla rynku wtórnego jest wręcz niezrozumiałym przywilejem. Warto zatem, by na nowo poddać ocenie te wartości i dobrze je oszacować, przyjmując za podstawę do takich wyliczeń sytuację na lokalnych i regionalnych rynkach nieruchomości – tłumaczy specjalista z Alex T. Great.

O tym, czy zmiany w programie Mieszkania dla Młodych rzeczywiście okażą się korzystne, przekonamy się już w najbliższych miesiącach. Warto jednak dodać, że – niezależnie od wprowadzonych regulacji – rządowy program pozostaje wciąż jedynym skutecznym sposobem na pozyskanie niezbędnego wkładu własnego przez osoby nieposiadające własnych oszczędności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych