PARTNER PORTALU

Ekspert: ogrodzenia osiedli gorsze od reklam

Kilka tygodni temu weszła w życie tzw. ustawa krajobrazowa, która ma pomóc samorządom uporządkować kwestie reklam w przestrzeni publicznej. Według ekspertów rynku nieruchomości nie tylko reklamy w centrum oszpecają miasta i utrudniają życie mieszkańcom.

Autor: HouseMarket.pl 13 października 2015 09:54

Wiele osiedli, szczególnie budowanych po 2000 roku jest od razu zamykanych ogrodzeniami. - Klienci poszukujący mieszkań wysoko cenią sobie poczucie bezpieczeństwa, zatem deweloperzy starają się dać im argumenty świadczące o tym, że dana inwestycja zapewni bezpieczne lokum. Kupujący mieszkanie bardzo często decydują się na inwestycję na rynku pierwotnym, właśnie dlatego, że jest to bezpieczne rozwiązanie – mówi Marian Bruliński, ekspert ds. nieruchomości mieszkaniowych z platformy obido.pl. - Niestety, wszechobecne wysokie ogrodzenia, oprócz budowania poczucia bezpieczeństwa obniżają wartość estetyczną całego projektu.

Czy ogrodzenie oznacza bezpieczeństwo?

- Brzydota, to niestety nie jedyna konsekwencja tego zjawiska. Często zamknięcie wszystkich bram i brak możliwości wjazdu na teren inwestycji prowadzi do kuriozalnych sytuacji – komentuje Marian Bruliński. Zamiast podnosić bezpieczeństwo, utrudniają komunikację pieszym oraz znacznie zmniejszają dostępność do infrastruktury transportowej. Niejednokrotnie słyszeliśmy o przypadkach, kiedy do danego lokalu nie mogła podjechać karetka pogotowia czy straż lub policja, właśnie ze względu na ogrodzenia. Podczas zakupu mało kto analizuje tego typu sytuacje. Jak można rozwiązać problem, zachowując przy tym poczucie bezpieczeństwa mieszkańców?

Dobrym rozwiązaniem w przypadku takich osiedli byłoby wprowadzenia lokalnych patroli prywatnych po zmierzchu. - Koszt budowy płotów można by zamienić na sfinansowanie kilku lat pracy firmy ochroniarskiej.  Brak ogrodzeń znacznie ułatwiłby komunikację pojazdów uprzywilejowanych i z pewnością podniósł walory estetyczne przestrzeni wspólnych – dodaje Marian Bruliński. Prywatne patrole znacznie bardziej wpłyną na realne bezpieczeństwo mieszkańców osiedli.

Pomysły zmian na pewno biorą pod uwagę podniesienie komfortu życia mieszkańców osiedli. Jednak ich realne wprowadzenie wymaga wiele pracy, jak choćby edukacji klientów, aby bardziej świadomymi wyborami nie skłaniali deweloperów do budowy ogrodzeń. Takie przedsięwzięcie wymagałoby też porozumienia deweloperów budujących w danym rejonie, co do wspólnego finansowania patroli prywatnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych