PARTNER PORTALU

Energooszczędność wśród czynników decydujących o zakupie mieszkania

Polacy przy zakupie mieszkania, czy podczas budowy własnego domu, kierują się głównie względami pragmatycznymi, takim jak cena, czy funkcjonalność, aspekty estetyczne są na dalekim planie – wynika z raportu społecznego „Ytong: dom i rodzina 1995-2015”.

Autor: HouseMarket.pl 03 lipca 2015 09:24

Jednak prawie 1/3 respondentów wskazała również, po raz pierwszy w polskich badaniach, że ważna jest dla nich energooszczędność.

Jednym z badanych aspektów były wybory Polaków, jakimi się kierują podczas zakupu mieszkania, czy budowy własnego domu. Większość respondentów wskazała na cenę jako podstawowy parametr (63 proc.), na drugim miejscu znalazła się funkcjonalność (54 proc.). Bardzo ważne dla Polaków okazało się zapewnienie własnego kąta dla każdego domownika, co wskazało 38 proc. badanych, natomiast 19 proc. – przestrzeń wspólną (np. salon). Niewiele wskazań i tylko wśród zamożniejszych kategorii badanych miały styl, elegancja i oryginalność.

Pragmatyczność nie była zaskoczeniem. W 2010 roku CBOS przeprowadził podobne badanie, odnosząc jednak pytanie do całego budynku mieszkalnego (także wielorodzinnego). W tak skonstruowanej ankiecie najwięcej wskazań (56 proc.) otrzymały funkcjonalność budynku wewnątrz oraz niski koszt utrzymania (48 proc.).

Jednak w badaniu Ytong po raz pierwszy pojawiła się ciekawa odpowiedź: aż 29 proc. respondentów wskazało na energooszczędność, jako ważny aspekt przyszłego domu lub mieszkania. Zdaniem autorów raportu to znak, że Polacy są coraz bardziej świadomi ekologicznie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych