PARTNER PORTALU

Europejski rynek mieszkaniowy w dobrej kondycji

Wśród pięciu najsilniejszych rynków mieszkaniowych aż trzy z nich znajdują się w Europie - wynika z danych zebranych przez Global Property Guide.

Autor: Jarosław Skoczeń, Emmerson 07 lipca 2015 09:27

Globalnym liderem jest Irlandia. W ubiegłym roku ceny mieszkań wzrosły tam aż o 16,6 proc. Tak dobra kondycja rynku opiera się na wzroście całej gospodarki. Irlandia była bowiem najszybciej rosnącą gospodarką w całej Unii Europejskiej z wzrostem PKB rzędu 4,8 proc.

Znaczące wzrosty średnich cen na rynku mieszkaniowym zanotowano w Estonii oraz Szwecji. W pierwszym z wymienionych krajów ceny nieruchomości w Tallinie wzrosły w ciągu 2014 r. o 12,6 proc. W drugim wzrost cen sięgnął rok do roku 8,78 proc. Wśród krajów, gdzie ceny wzrosły silniej niż w 2013 r. znalazły się Islandia, Holandia, Łotwa, Litwa, Norwegia, Czechy, Bułgaria, Chorwacja i Słowacja.

Ale jak zawsze jest też druga strona medalu. Na siedmiu spośród dwudziestu dwóch badanych rynków miały miejsce spadki cen. Wręcz dramatyczny spadek miał miejsce na zmagającej się z obroną swojego terytorium, spadającym kursem wartości hrywny oraz pogłębiająca się recesją Ukrainie. W Kijowie ceny nieruchomości spadły w ciągu roku o niemal 49 proc. W ubiegłym roku taniały także mieszkania w obłożnej sankcjami Rosji – zmiana wyniosła 6,15 proc. Niepewne perspektywy rozwoju sytuacji w Grecji także doprowadziły do obniżki cen na rynku mieszkaniowym, chociaż należy zaznaczyć, iż dynamika spadków systematycznie słabnie. W 2014 r. przeciętna nieruchomość potaniała o 4,34 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych