PARTNER PORTALU

Francja: w Nantes powstał pierwszy dom wydrukowany w technologii 3D

We francuskiej miejscowości Nantes powstał pierwszy dom pobudowany dzięki technologii druku 3D. Mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do niego jeszcze w czerwcu tego roku - poinformowała agencja Reutera.

Autor: PAP 12 kwietnia 2018 09:50

Według badaczy związanych z uniwersytetem w Nantes, którzy są odpowiedzialni za projekt, do wydrukowania domu stworzonego za pomocą zrobotyzowanej drukarki 3D użyto specjalnego polimeru, którego trwałość powinna wynosić około 100 lat.

Robot o nazwie BatiPrint3D nad budową domu pracował przez 18 dni. W tym czasie powstały szkielety ścian, które następnie wypełniono betonem.

Według profesora z Nantes, Benoita Fureta, "to interesujące rozwiązanie (...) dzięki wykorzystaniu robota, mogliśmy szybko stworzyć elementy o bardzo złożonych kształtach".

Pięciopokojowy dom o powierzchni 95 metrów kwadratowych będzie w przyszłości należał do rodziny z okolicy, która wcześniej otrzymała uprawnienia do lokalu socjalnego - poinformowały lokalne władze.

Dom wyposażony będzie w różnorodne czujniki, których zadaniem będzie m.in. monitoring jakości powietrza, wilgotności i temperatury, a także urządzenia służące do pomiarów właściwości termalnych materiałów, z których został stworzony budynek. Według twórców, polimer z którego zostały wydrukowane ściany, powinien wykazywać właściwości energooszczędne.

Władze w Nantes poinformowały, że w przyszłości planują powstanie kolejnych budynków zbudowanych z wykorzystaniem technologii drukowania 3D. Wśród nich znajdzie się dom wielorodzinny oraz gmach użyteczności publicznej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych