PARTNER PORTALU

Gdańsk planuje mieszkania na wynajem i dla młodych

Kolejne nowe mieszkania na wynajem, lokale socjalne i nowy program mieszkaniowy dla młodych rodzin - tak w skrócie podsumować można plany miasta Gdańska na najbliższe lata.

Autor: HouseMarket.pl 26 listopada 2015 10:49

Nowe mieszkania budują trzy spółki miejskie TBS Motława, GTBS i GIS. Ponadto miasto pozyskuje od deweloperów nowe lokale w ramach programu „Mieszkania za grunt”, a także kupuje nowe mieszkania o określonej - zgodnej z zapotrzebowaniem - strukturze. Dodatkowym źródłem nowych lokali jest gruntowna całościowa modernizacja budynków mieszkalnych, jaka miała miejsce np. w Letnicy.

- W latach 2010-2015 pozyskaliśmy w ten sposób łącznie 1 346 nowych mieszkań. Co ważne, wszystkie lokale przekazywane są mieszkańcom w standardzie pod klucz - podkreśla prezydent Paweł Adamowicz.

Wybudowane dla gdańszczan

Spółki miejskie, powołane przez miasto do realizacji budownictwa mieszkalnego dla gdańszczan, od początku swojej działalności wybudowały już łącznie 2 882 mieszkań. W tym: GTBS - 1.531 , TBS Motława - 991, a najmłodsza spółka, GIS - 360.

Nowe mieszkania powstały między innymi: na Stogach, Chełmie, Letnicy, Łostowicach, czy Oruni Górnej. W ciągu ostatnich pięciu lat spółki oddały do użytkowania łącznie 753 lokale, z czego w samym tylko 2015 roku – 156 lokali. Najnowsze inwestycje miejskich spółek to budynki: przy ul. Madalińskiego - 48 mieszkań (inwestycja GIS), przy ul. Kolorowej - 72 mieszkania (inwestycja TBS Motława) oraz przy ul. Człuchowskiej - 36 mieszkań (inwestycja GTBS ). Na tym nie koniec.

Nowe mieszkania z dofinansowaniem

W ramach inwestycji realizowanej przez spółkę GIS na osiedlu przy ul. Madalińskiego najpóźniej w 2018 r. do użytku oddanych zostanie kolejnych 36 lokali mieszkalnych. A jeszcze w 2016 r. kolejne 144 mieszkania powstaną przy ul. Unruga i Człuchowskiej - to inwestycje realizowane przez gdańskie TBS-y. Co ważne, od 2013 r. gdańskie TBS-y inwestycje mieszkaniowe realizują z 40-procentowym dofinansowaniem z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. W ramach Funduszu Dopłat w latach 2014-2015 wybudowano łącznie 167 mieszkań. W tym oddane ostatnio do użytku budynki przy ul. Kolorowej, Człuchowskiej oraz przy Wilanowskiej (inwestycja zrealizowana w 2014 r.).

Łączny koszt budowy 167 lokali mieszkalnych, które zrealizowano w latach 2014-2015 z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat Banku Gospodarki Krajowej, wynosił ponad 30,2 mln zł. Warto podkreślić, że udział budżetu miasta w finansowaniu tych przedsięwzięć mieszkaniowych wyniósł ponad 11,5 mln zł.

Na co mogą liczyć młodzi

Prezydent Adamowicz zapowiada już kolejne inwestycje mieszkaniowe z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat . - W 2017 r. złożone zostaną wnioski, które mamy nadzieję, uzyskają pozytywną rekomendację Banku Gospodarstwa Krajowego. Uzyskanie jej umożliwi nam pozyskanie w latach 2018-2019 kolejnych 300 nowych mieszkań - zapowiada prezydent Adamowicz.

Według Wojciecha Deszczyńskiego, eksperta w Departamencie Usług Agencyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego, Gdańsk jest niebywale aktywnym uczestnikiem programu BGK, w pełni wykorzystuje szanse, jakie niesie za sobą program.

- Do młodych mieszkańców Gdańska skierować chcemy ofertę wynajmu mieszkań w budynkach gdańskich TBS, na preferencyjnych warunkach, tj. z zastosowaniem zniżkowych stawek czynszu. Chcemy stworzyć w ten sposób młodym rodzinom z dziećmi szansę wynajmu nowych mieszkań o umiarkowanym czynszu - informuje prezydent Adamowicz.

Pierwsze mieszkania dla młodych rodzin zlokalizowane będą na osiedlu przy ul. Unruga, w ramach inwestycji realizowanej przez miejskie TBS-y z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat. Inwestycja ta ma zostać zrealizowana w 2016 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych