PARTNER PORTALU

Gdańsk: Zakończył się remont zabytkowego domu

Zakończył się trwający ponad 2,5 miesiąca kapitalny remont zabytkowego budynku z przełomu XVIII i XIX w. nad Kanałem Raduni w Gdańsku. Jego koszt wyniósł ok. 280 tys. zł. Modernizację zabytku wykonała miejska spółka Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych.

Autor: PAP 30 sierpnia 2017 10:20

We wtorek odbyła uroczystość przekazania kluczy do budynku najemcy, który od lat 80. ub. wieku prowadzi tam kawiarnię.

Koordynator ds. obiektów zabytkowych w GZNK Karolina Kocińska przypomniała, że odrestaurowany budynek o konstrukcji szachulcowej był przed wiekami zamieszkiwany przez rybaków.

Wyjaśniła, że obiekt przy ul. Wodopój 7, w sąsiedztwie Małego Młyna, jest jedynym z siedmiu budynków z dawnej pierzei domów usytuowanych nad Kanałem Raduni, ocalałych po II wojnie światowej. "Po wojnie obiekt ulegał dewastacji i na przełomie lat 50. i 60 ub. wieku został zabezpieczony przed dalszym zniszczeniem. Gruntowny remont został zaś przeprowadzony w latach 70." - dodała.

W wyremontowanym zabytku oryginalnych jest m.in. kilka belek drewnianych na jego fasadzie oraz część konstrukcji dachowej. Budynek jest niewielki - jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 50 m kw. Składa się z parteru, piętra i poddasza.

W trakcie remontu całą bryłę budynku podniesiono o 25 cm. Zrobiono tak, ponieważ posadzka parteru była poniżej chodnika, co sprawiało, że pomieszczenie to było często zalewane przez deszcz. Oprócz tego, wymieniono m.in. w całości stolarkę okienną i drzwiową z zachowaniem elementów historycznych oraz wykonano nową instalację elektryczną i sanitarną. Nad parterem i piętrem wykonano nową konstrukcję stropów z zaimpregnowanych bali podłogowych zachowując istniejące belki konstrukcyjne stropów. Wzmocniono i częściowo wymieniono elementy konstrukcje więźby dachowej. Ponadto, ściany budynku zostały docieplone od wewnątrz.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych