PARTNER PORTALU

Gminy nie chcą budować mieszkań komunalnych

Samorządy budują mało mieszkań komunalnych. Mają usprawiedliwienie. Państwo powinno wspierać budownictwo komunalne, a tego nie robi.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 28 sierpnia 2015 08:08

Do sierpnia 2015 r. w budownictwie komunalnym, społecznym czynszowym i zakładowym oddano łącznie 1286 mieszkań. Przed rokiem było ich ponad 1970. Mieszkań komunalnych było 565, wobec 894 oddanych przed rokiem.

Mniej znaczy taniej

Samorządy nie tylko budują mało mieszkań, ale jeszcze robią wszystko, aby jak najszybciej pozbyć się lokali i bloków komunalnych, którymi zarządzają. Sprzedają je lokatorom na preferencyjnych warunkach.

Dobrym tego przykładem jest Łódź. Jeszcze do niedawna miasto było największym kamienicznikiem w kraju. Magistrat dysponował w 2012 r. 57 tys. mieszkań. Do 2016 roku ma ich być tylko 44 tys.

Gminy nie było stać na remontowanie budynków komunalnych, z których tylko 2 proc. znajdowało się w dobrym stanie. Sprzedawano więc lokale mieszkalne z bonifikatą nawet do 95 proc., pod warunkiem że wszyscy lokatorzy z danej kamienicy wykupią swoje lokale. Wykupione mieszkania miały remontować powstające wspólnoty mieszkaniowe.

– W 2012 roku sprzedaliśmy 1979 lokali, w 2013 r. – 4132, a w 2014 r. – 3061. Od stycznia do lipca 2015 r. do lokatorów trafiło kolejne 987 lokali. Mamy obecnie mniej o ponad 10 tys. lokali – wylicza Liliana Walentkiewicz-Gustowska, zastępca dyrektora Wydziału Praw do Nieruchomości Urzędu Miasta Łodzi.

Miasto osiągnęło z tego tytułu ponad 125 mln zł dochodu. Wcześniej administrowanie wspólnotami przysparzało 12 mln zł deficytu 

Nie ma eksmisji na bruk

Wypowiada się umowy najemcom, którzy lokali nie wykupili i nie płacą czynszu, proponując im lokale socjalne. Zmorą samorządów są wyroki eksmisji, w których sąd nakazuje zapewnić eksmitowanemu lokal socjalny, ale także te, w których nie orzeka lokalu dla eksmitowanego.

– Według aktualnego stanu prawnego nie można eksmitować dłużnika na bruk. Usunięcie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe to zmiana jego statusu na status osoby bezdomnej. Bezdomnym w Polsce zapewniane są jednak miejsca noclegowe – przypomina Mariusz Kawczyński, radca prawny, doradca podatkowy partnera zarządzającego kancelarii Kawczyński, Korytkowska, Partyka.

Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje prawo do tymczasowego pomieszczenia, komornik usunie go do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, wskazanej na wniosek komornika przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

– Zapewnienie tymczasowego pomieszczenia, miejsca w noclegowni, schronisku lub innej placówce, to zadanie własne gmin – podkreśla radca prawny.

Bez dachu nad głową

Prawo swoje, a rzeczywistość skrzeczy. Samorządy na masową wręcz skalę rezygnują z budowania mieszkań socjalnych i komunalnych, nie wykonując ustawowych obowiązków. To dlatego, że państwo, które im w tym nie pomaga, nie ustaliło za to sankcji.

Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydent Łodzi, przyznaje, że potrzeby mieszkaniowe mają ogromne. W kolejce po lokale komunalne czeka ok. 5 tys. osób. W Krakowie z ponad 3 tys. osób w kolejce przeszło połowa to chętni na mieszkania komunalne. Prawie 880 z tych osób ma wyroki eksmisyjne i czeka na lokal socjalny.

Czytaj na PortalSamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych