PARTNER PORTALU

Gorące adresy w Krakowie. Ranking popularnych dzielnic w stolicy Małopolski

Krakowianie płacą krocie za mieszkania w Śródmieściu. Jednak najczęściej kupują taniej 50-60 mkw. własnego M nieco dalej od centrum.

Autor: HouseMarket.pl 06 lipca 2016 08:12

Za czasów Galicji, Podgórze tytułowano mianem „perły w pierścieniu gmin Kraków otaczających”. Dziś ta dzielnica Krakowa jest perłą na lokalnym rynku nieruchomości. To Podgórze odpowiada aż za 42 proc. wszystkich transakcji na rynku mieszkaniowym w stolicy Małopolski. Zalety to głównie: sporo nowych inwestycji, bliskość centrum oraz zróżnicowana oferta cenowa. Jak wynika z analiz bieżących cen transakcyjnych przeprowadzonych przez Urban.one, metr kw. na Podgórzu wyceniany jest średnio na 6,1 tys. zł. Oczywiście występują różnice w zależności od metrażu mieszkania: najdroższe (średnio po 6,2 tys. zł za mkw.) są mieszkania o powierzchni do 43 mkw. Najpopularniejsze na Podgórzu są jednak lokale o powierzchni od 50-60 mkw. - stanowią one 25 proc. łącznego obrotu w dzielnicy.

Krowodrza - mieszkaniowa

Kolejną dzielnicą, którą upodobali sobie Krakusi to Krowodrza, mniejsza ale za to leżąca jeszcze bliżej centrum Krakowa. Jeśli spojrzymy na liczbę transakcji w tym obszarze miasta to widać wyraźnie, że przewaga Podgórza nie podlega dyskusji. Na Krowodrzy w ostatnich dwóch latach kupiono i sprzedano niemal dwa razy mniej mieszkań niż na Podgórzu. Pomimo tego wynik na poziomie 22 proc. udziału w ilości transakcji na krakowskim rynku robi wrażenie. Jako, że jest to dzielnica z cenami o około 10 proc. wyższymi niż Podgórze (średnio ponad 6,6 tys. za mkw.), w strukturze transakcji dominują mniejsze mieszkania w rozmiarze 35-43 mkw. (23 proc. całości obrotu). Popularny w całej Polsce metraż 50-60 mkw. wybiera na Krowodrzy 20 proc. kupujących. Najdroższe lokale w tej dzielnicy mają powierzchnię od 68 do 75 mkw. i kosztują średnio aż 6,9 tys. za mkw. Ten segment to jednak zaledwie 4,5 proc. wszystkich transakcji w tej okolicy.

Gdzie jeszcze i za ile swojego własnego mieszkania szukają Krakusi? Według ekspertów Urban.One pod kątem liczby transakcji Krowodrzy po piętach depcze Śródmieście, dystansując Nową Hutę. Jednocześnie w centrum Krakowa mieszkania są wyraźnie droższe niż w pozostałych dzielnicach. Dość powiedzieć, że średnio lokal mieszkalny w Śródmieściu kupowany jest za stawkę 7,7 tys. zł za m2 tymczasem na Nowej Hucie ceny oscylują wokół 5,4 tys. zł. Oznacza to, że bliskość Wawelu ma swoją dobitnie wyrażoną cenę – różnica w średniej stawce za metr między najtańszą a najdroższą dzielnicą wynosi aż 43 proc.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych