PARTNER PORTALU

Gorący czas nie tylko dla firm remontowych

Dla wielu Polaków lato to najlepsza pora na remont. Odświeżeniu mieszkania lub domu sprzyjają pogoda i sezon urlopowy.

Autor: HouseMarket.pl 14 czerwca 2016 15:44

Wiosna i lato to gorący czas dla firm budowlanych. Według ostatnich statystyk GUS już w maju br. koniunktura w przedsiębiorstwa budowlanych kształtuje się lepiej niż w poprzednich miesiącach, a także w ubiegłym roku. Jeśli więc planujemy powierzyć remont fachowcom, lepiej już teraz zaplanować prace, zakup materiałów i zamówić ekipę, to ostatni dzwonek. Niektóre z prac jak malowanie czy tapetowanie nie są skomplikowane i można bez trudu wykonać je samemu.

Porządki zamiast urlopu

W badaniu Opinion Poll na zlecenie programu Payback połowa ankietowanych uznała lato za najlepszy czas na remont domu. Pod kątem typu prac 56 proc. decyduje się na generalne wysprzątanie mieszkania, 40proc. na porządki w ogrodzie, zaś 39 proc. przeprowadza letni serwis swojego auta. W celu przygotowań do remontu 84 proc. Polaków wybierze się do specjalistycznych marketów budowlanych, tylko 3 proc. zakupy robi w sklepach internetowych.

Malowanie, wymiana paneli, czy okien – co warto zrobić podczas letniego remontu?

Z prac remontowych, które możemy wykonać samodzielnie właśnie letnią porą najlepiej zaplanować malowanie i tapetowanie ścian, wymianę drzwi i okien, czy położenie nowych paneli podłogowych. Ciepłe długie dni sprzyjają również malowaniu i tynkowaniu elewacji, dzięki temu warstwy farb szybko wyschną, a prace nie potrwają długo. W bezdeszczowe pogodę możemy także odnowić balkon − odświeżyć balustradę i położyć nowe płytki na podłoże. A jeśli posiadamy ogród czy działkę – to ostatni dzwonek na pozimowe porządki takie jak lakierowanie mebli ogrodowych, czy emaliowanie płotu i ławek. Wszystko zależy od stanu naszego mieszkania i jego otoczenia, tego co najpilniej wymaga odnowienia i rzecz jasna od naszego budżetu remontowego.

Uważaj na upały

Dłuższe letnie dni pozwalają wykonywać więcej prac w świetle dziennym, a w ciepłe noce możemy wywietrzyć remontowane pomieszczenia. − Większość prac malarskich czy tynkarskich na zewnątrz nie powinno się prowadzić w wilgotne, wietrzne dni, ani w temperaturze poniżej +5 stopni. Jednak upały również temu nie sprzyjają, gdyż powłoka warstwa farby może wysychać zbyt szybko pogarszając tym samym parametry jakościowe produktu oraz wizualny efekt końcowy. W przypadku lakierowania lub impregnacji drewnianych paneli lub boazerii temperatura powietrza nie powinna przekraczać +25 stopni, podobnie z pracami w ogrodzie. W przypadku malowania ścian ta bariera to +21 stopni. – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma Sat, producenta chemii budowlanej.

Najlepiej więc rozpocząć prace wczesnym rankiem lub w chłodniejsze wieczory. Jeśli malujemy lub ocieplamy budynek warto również pamiętać o zabezpieczeniu zarówno ścian jak i materiałów przed przegrzaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych